Kłopoty na budowie ekspresówki w kujawsko-pomorskim. GDDKiA rozwiązuje kontrakt z włoską firmą

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozwiązuje kolejne trzy kontrakty z włoską firmą Impresa Pizzarotti. Umowy dotyczyły budowy trzech odcinków ekspresówki w kujawsko-pomorskim. Konieczne jest znalezienie nowego wykonawcy, który dokończy inwestycję.
Zobacz wideo

"Po wielokrotnych wezwaniach Wykonawcy - firmy Impresa Pizzarotti, do rzetelnej i zgodnej z podpisanymi umowami realizacji kontraktów na odcinkach S5 w województwie kujawsko-pomorskim (Nowe Marzy - Dworzysko, Dworzysko - Aleksandrowo, Białe Błota - Szubin) GDDKiA podjęła decyzję o odstąpieniu od umów z wykonawcą tych inwestycji" - czytamy na stronie internetowej Generalnej Dyrekcji.

Włoska firma kilka miesięcy temu wstrzymała budowę na ekspresówce. Jak informowała "Gazeta Wyborcza", zaczęła też wręczać wypowiedzenia swoim współpracownikom. Włosi domagali się w ten sposób wypłaty dodatkowych setek milionów złotych - z tytułu drożejących materiałów budowlanych.

Do podobnych sytuacji doszło wcześniej na budowie trasu S3 koło Lubina oraz na autostradowej obwodnicy Częstochowy. Tam także rozwiązano umowy z Włochami, którzy po zimowej przerwie postanowili nie wracać do pracy. Sytuacja na S5 w kujawsko-pomorskiem to - jak mówi rzecznik GDDKiA - powtórka tego scenariusza.

- Firma Impresa Pizzarotti, mimo wielokrotnych wezwań i dobrej woli ze strony Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad nie realizowała zapisów kontraktowych. Wówczas zamawiający ma prawo do odstąpienia od umowy z winy wykonawcy - tłumaczy Jan Krynicki, rzecznik GDDKiA.

GDDKiA będzie szukać nowego wykonawcy

Obecnie naliczane są kary umowne z tytułu m.in. braku zapłaty lub nieterminowej płatności wynagrodzenia należnego podwykonawcom lub dalszym podwykonawcom w łącznej wysokości ponad 14 200 000 zł.

Ponadto, jak czytamy na stronie GDDKiA, z tytułu odstąpienia od umowy z przyczyn leżących po stronie wykonawcy, zamawiający jest uprawniony do naliczenia kar umownych w wysokości 15 proc. wartości Zaakceptowanej Kwoty Kontraktowej dla każdego z trzech odcinków drogi S5 (nr 1, 2 i 5), czyli łącznie kwoty 156 661 351,12 zł.

Drogowcy muszą teraz znaleźć nowych wykonawców. Na przełomie lipca i sierpnia ma być ogłoszony przetarg. Trzeba liczyć się z dużymi opóźnieniami, pierwszy odcinek trasy S5, zgodnie z pierwotnym planem, miał być oddany do użytku w najbliższe wakacje.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM