Wreszcie coś pozytywnego! Na warszawskich drogach mniej wypadków, mniej rannych i co najważniejsze - mniej zabitych

Poprawiło się bezpieczeństwo na warszawskich drogach. Mniej wypadków, mniej rannych i co najważniejsze, mniej zabitych. Warszawski Zarząd Dróg Miejskich publikuje coroczny raport o stanie bezpieczeństwa na stołecznych drogach.
Zobacz wideo

Co najbardziej cieszy, od 2013 roku na warszawskich drogach ginie coraz mniej osób. W 2018 roku śmierć poniosły 44 osoby - o 6 mniej niż w roku 2017.

O 4 proc. obniżyła się liczba wypadków (z 1145 w roku 2017 do 1104 w 2018); również o 4 proc. spadła liczba osób rannych (z 1304 w roku 2017 do 1251 w 2018). Tu ważne, już mniej pozytywne zastrzeżenie: liczba poważnie rannych wzrosła o 1 proc. 

Liczba osób zabitych w wypadkach, dane: Zarząd Dróg MiejskichLiczba osób zabitych w wypadkach, dane: Zarząd Dróg Miejskich ZDM Warszawa

Najwięcej wypadków zostało zakwalifikowanych jako zderzenia boczne, co jest wynikiem nieustąpienia pierwszeństwa - głównej przyczyny wypadków. Jednak najwięcej osób zginęło w wypadkach z udziałem pieszych.

Głównym problemem - bezpieczeństwo pieszych

Autorzy raportu wskazują, że głównym problemem na warszawskich drogach jest bezpieczeństwo pieszych. W 2018 roku zginęło 24 pieszych, co stanowiło 54,5 proc. ogółu zabitych w wypadkach drogowych w stolicy. Tu jednak również nastąpiła poprawa, bo było to o 10 osób mniej niż w roku 2017.

Główną przyczyną wypadków z udziałem pieszych (w tym tych śmiertelnych) było nieustąpienie pierwszeństwa przez kierującego pojazdem. Z tego powodu zginęło 10 osób. Z kolei z powodu wejścia pieszego na jezdnię przy czerwonym świetle życie straciło pięć osób.

Przyczyny wypadków z udziałem pieszych, dane Zarząd Dróg MiejskichPrzyczyny wypadków z udziałem pieszych, dane Zarząd Dróg Miejskich ZDM Warszawa

Miejscem, w którym dochodzi do największej liczby wypadków (w tym śmiertelnych) z udziałem pieszych, są przejścia dla pieszych. Tam w 2018 roku zginęło 16 osób.

Piesi na przejściach dla pieszych, dane Zarząd Dróg MiejskichPiesi na przejściach dla pieszych, dane Zarząd Dróg Miejskich ZDM Warszawa

Wypadki z udziałem rowerzystów i motocyklistów

Przybyło za to wypadków z udziałem rowerzystów oraz motocyklistów, w raporcie określonych jako kierujący jednośladami - co nie jest do końca zgodne z definicjami zapisanymi w przepisach drogowych. Stanowiły one 30 proc. ogółu wypadków.

Wypadki z udziałem jednośladów, dane Zarząd Dróg MiejskichWypadki z udziałem jednośladów, dane Zarząd Dróg Miejskich ZDM Warszawa

Sami rowerzyści uczestniczyli w 218 wypadkach drogowych, w których śmierć poniosły 4 osoby, w tym jeden pieszy. To oznacza 40-procentowy wzrost liczby wypadków, przy niezmienionej liczbie ofiar śmiertelnych.

Zdarzenia z udziałem rowerzystów, dane: Zarząd Dróg MiejskichZdarzenia z udziałem rowerzystów, dane: Zarząd Dróg Miejskich ZDM Warszawa

Patrząc na sprawstwo wypadków drogowych, to nadal przeważają kierujący samochodami osobowymi - choć nastąpił tu spadek o blisko 2 pkt proc. Następnie piesi - spadek o 5 pkt proc. Na trzecim miejscu są rowerzyści - wzrost o 27 pkt proc.

Sprawcy wypadków wg środków transportu, dane: Zarząd Dróg MiejskichSprawcy wypadków wg środków transportu, dane: Zarząd Dróg Miejskich ZDM Warszawa

Większą liczbę wypadków z udziałem rowerzystów i motocyklistów można tłumaczyć rosnącą popularnością takiego sposobu przemieszczania się - co powinno być dla władz Warszawy wyraźnym sygnałem.

ZDM udostępnia również mapę z zaznaczonymi wypadkami drogowymi.

Czy tendencja spadkowa dotycząca liczby ofiar śmiertelnych utrzyma się w 2019 roku? Dane udostępniane przez Wydział Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji mogą być niepokojące. Do końca kwietnia 2019 roku na stołecznych drogach zginęło 17 osób, przy 10 w analogicznym okresie 2018 roku. Zachęcamy władze Warszawy do jeszcze mocniejszych działań, aby i ten rok okazał się bezpieczniejszy.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

TOK FM PREMIUM