Pirat drogowy słono zapłaci. Premier bierze pod uwagę nawet konfiskatę samochodu

Mandaty dla kierowców pójdą w górę. Premier nie wyklucza też odbierania aut pijanym za kółkiem - informuje "Rzeczpospolitej".
Zobacz wideo

Mateusz Morawiecki w expose dużo mówił o bezpieczeństwie drogowym. Zapowiedział m.in. wzrost kar dla sprawców wypadków. "Rzeczpospolita" informuje o konkretnych pomysłach, które mogą być wprowadzone w życie. Premier Morawiecki "za sprawiedliwe uważa powiązanie wysokości kar z dochodami sprawcy. Bogaci będą więc płacić więcej, biedniejsi mniej". "Za najpoważniejsze zdarzenia na drodze będzie można nawet stracić auto. Przykład? Spowodowanie wypadku po pijanemu" - czytamy w dzienniku.

Czytaj też: Ministerstwo nie chce zdradzić informacji o kosztach wypadków w Polsce. Raport był gotowy już latem >>>

Według gazety "w górę pójść mają kary za najbardziej niebezpieczne wykroczenia: przekroczenie prędkości, wjazd na skrzyżowanie na czerwonym świetle czy wyprzedzanie na przejściach dla pieszych". 

Jak pisze "Rzeczpospolita", po zmianach za najwyższe przekroczenie prędkości (powyżej 50 km/h) pirat drogowy może zapłacić nawet 2 tys. zł. "W ten sposób zbliżymy się do unijnych standardów. W Niemczech np. przekroczenie prędkości o więcej niż 70 km/h poza terenem zabudowanym, gdzie istnieją ograniczenia, kosztuje dzisiaj 600 euro i trzy miesiące bez prawa jazdy. Wysokie podwyżki mandatów nie mają dotyczyć wykroczeń mniej niebezpiecznych: złamania zakazu wjazdu czy postoju" - czytamy w piątkowym wydaniu dziennika.

Obecnie najwyższy mandat wynosi 500 zł, chyba że kierowca równocześnie popełni kilka wykroczeń. W takiej sytuacji może dostać mandat w wysokości 1 tys. zł. 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (18)
Mandaty znacząco w górę. Pirat drogowy słono zapłaci
Zaloguj się
 • matts06

  Oceniono 8 razy 4

  W komentarzach już widzę płacz piratów drogowych, cóż, nareszcie być może się wreszcie ktoś za was weźmie, bo inaczej jak wysokimi mandatami, takimi że d... będzie boleć, jak widać nie jesteście się w stanie nauczyć jeździć przepisowo.

 • matts06

  Oceniono 7 razy 3

  Mam nadzieję, że uda się wprowadzić realne zmiany przy poparciu wszystkich partii. Pierwszeństwo dla pieszych, wysokie mandaty zależne od dochodu, konsekwentne egzekwowanie mandatów, kontrole drogowe szczególnie w okolicach przejść dla pieszych, instalacja fotoradarów (bez znaków ostrzegających o fotoradarze), oraz przebudowa infrastruktury w okolicach przejść dla pieszych, tak by wymuszać zwolnienie kierowców.

 • wawxx

  Oceniono 7 razy 1

  a ja mam prostsze zadanie do wykonania: pan premier oraz wszyscy urzędnicy od dzisiaj nie używają samochodów służbowych. Tylko i wyłącznie karetki pogotowania oraz wozy strażackie mają prawo używania sygnałów dziękowych i świetlnych.W przypadku spwodowania wypadku z udowodnieniem przekroczenia dozwolonej szybkości szkody pokrywa sprawca wypadku, a nie ubezpieczyciel. Kierwca p. Wosia oraz sam pan Woś za jazdę z szybkoscią 180 km/godz. do natychmiastowej dymisji.

 • wamal

  0

  >>>W ten sposób zbliżymy się do unijnych standardów. W Niemczech np. przekroczenie prędkości o więcej niż 70 km/h poza terenem zabudowanym, gdzie istnieją ograniczenia, kosztuje dzisiaj 600 euro i trzy miesiące bez prawa jazdy.<<<
  ok niech tak będzie, ale DOPIERO PO ZRÓWNANIU PENSJI Z NIEMIECKIMI Z ZACHOWANIEM TAKIEJ SAMEJ SIŁY NABYWCZEJ PIENIĄDZA

 • 2bxornot2b

  Oceniono 4 razy 0

  Kiedys zapytalem jednego Anglika jak doszli do takiego poziomu kultury jazdy na drogach, odpowiiedz nbyla prosta za kazde uchybienie skok skladki na ubezpieczenie o 100%, a za brak takowego wiezienie, proste? proste, mozna? mozna. Tyle z tym postpeereloskim neoliberalnym scierwie nikt niie byla zainteresowany, a nawet gorzej ideologicznie tamto panstwo, o krrorym chcielibysmy zapomniec wspieralo wolnosci we wszystkich wolnosci aspektach.

 • maxym9

  Oceniono 4 razy 0

  pijanemu samochód zabrać???? JESTEM ZA, PODNOSZĘ OBIE RĘCE
  Najczęściej jest to jedyny samochód w rodzinie więc zaboli mocno. Inna rzecz, gdy pijak prowadzi nie swój samochód - co się wtedy dzieje?

 • pritchard

  Oceniono 2 razy 0

  Ale za dzikie parkowanie też należałoby podnieść.

 • podobny_do_nikogo

  Oceniono 6 razy 0

  Im szybciej i drożej dla idiotów i bandytów za kółkiem, tym bezpieczniej i zdrowiej dla populacji. Chyba że znowu trafią się idioci, którzy będą motywować, że prowadzenie bezwzględnego pierwszeństwa dla pieszych nie może być wprowadzone prawnie, bo "w Polsce kierowcy mają inne nawyki".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX