Urzędnicy chcą zmian nowych przepisów o rejestracji aut. Przerosły ich kolejki

Starostwa powiatowe chcą zmiany jeszcze świeżych przepisów o rejestracji samochodów.
Zobacz wideo

Od nowego roku nabywcy aut sprowadzonych z Unii Europejskiej mają 30 dni na ich zarejestrowanie, z kolei właściciele tych już zarejestrowanych w Polsce mają obowiązek zgłoszenia ich sprzedaży lub kupna. Inaczej jedni i drudzy podlegają karze od 200 do nawet 1000 złotych.

Zaostrzenie przepisów oraz widmo realnej grzywny spowodowało, że wydziały komunikacji przeżywają istne oblężenie. Urzędnicy i kierowcy skarżą się na nadmierną biurokrację i kolejki. Od wejścia w życie nowych przepisów tylko w powiecie poznańskim liczba spraw związanych z obrotem samochodami wzrosła o 40 tysięcy.

Urzędników do obsługi spraw - po prostu brakuje. Zwłaszcza, że nowe przepisy nie dotyczą tylko indywidualnych właścicieli samochodów. - To olbrzymi problem dla dealerów samochodów, komisów i samej administracji – mówi starosta poznański, Jan Grabkowski.

Związek Powiatów przygotował projekt nowelizacji, dopiero co przyjętego prawa. Jego główne założenia to przeniesienie nacisku ze zgłaszania nabycia i sprzedaży pojazdu na jego rejestrację, wprowadzenie ulg dla firm obracających samochodami i zrównanie tych, którzy sprowadzają auta z Unii z tymi ściągającymi je spoza niej, bo - jak mówi mecenas Grzegorz Kubalski - obowiązujące przepisy są niezrozumiałe. - Prowadząca do sytuacji kuriozalnych. Jeśli ktoś sprowadzi auto z UE to jest zobowiązany do rejestracji i podlega karze, a jeśli przywiezie do Polski taki sam samochód z USA lub Szwajcarii to już tego obowiązku nie ma – wyjaśnia mecenas.

Prawnik proponuje też, by karać przede wszystkim tych, którzy nie zgłaszają kupna samochodów, a nie tych, którzy auta sprzedają. Projekt przepisów trafi do Ministerstwa Infrastruktury.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

DOSTĘP PREMIUM