Lewy kierunkowskaz przed wjazdem na rondo. Włączać czy nie? Jest wyrok NSA

Włączanie lewego kierunkowskazu przy wjeździe na rondo od lat dzieli kierowców. Wypowiedział się na ten temat Naczelny Sąd Administracyjny, który rozpatrywał sprawę egzaminu na prawo jazdy. Egzaminowany nie zdał, ponieważ kierunkowskazu nie użył. Nie zgadzał się jednak z tym, że popełnił błąd.
Zobacz wideo

Cała sprawa ma swój początek w kwietniu 2017 roku. To wtedy jeden z kandydatów na kierowcę podchodził do egzaminu na prawo jazdy. Po zaliczeniu placu manewrowego wyjechał na miasto, by sprawdzić swoje umiejętności w ruchu ulicznym. Wszystko działo się w Lublinie. Kiedy egzaminowany jechał aleją Andersa, egzaminatorka kazała mu - na rondzie - skręcić w lewo, w ulicę Lwowską. Mężczyzna nie użył lewego kierunkowskazu wjeżdżając na skrzyżowanie. W toku tego samego podejścia egzaminatorka powtórzyła polecenie i na tym samym rondzie znów kazała mężczyźnie skręcić w lewo. Ten ponownie skręcił - bez włączania lewego kierunkowskazu. Kobieta uznała więc, że egzaminowany popełnił dwa razy ten sam błąd i zakończyła egzamin z wynikiem negatywnym.

Jednak egzaminowany wcale nie uważał, że postąpił źle. Napisał odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, a ten przyznał mu rację i unieważnił egzamin. Z taką decyzją nie zgodziła się za to egzaminatorka, która zaskarżyła rozstrzygnięcie SKO do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie.

Sąd także stanął po stronie egzaminowanego. Stwierdził, że rondo powinno być traktowane jako zwykłe skrzyżowanie, w związku z czym włączanie kierunku powinno następować w czasie zjeżdżania z niego. Bo wtedy występuje zmiana kierunku. "Przy wjeździe na skrzyżowanie o ruchu okrężnym nie następuje zmiana kierunku jazdy i brak podstaw by zamiar wykonania takiego manewru należało wcześniej zasygnalizować" - argumentował WSA, którego uzasadnienie cytowała "Rzeczpospolita".

Wyrok ten zapadł w styczniu 2018 roku, ale i od niego egzaminatorka postanowiła się odwołać. Zaskarżyła go do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który podtrzymał rozstrzygnięcie WSA i oddalił skargę kobiety. Wyrok NSA jest prawomocny. O decyzji NSA napisał jako pierwszy "Dziennik Wschodni". 

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (6)
Lewy kierunkowskaz przed wjazdem na rondo. Włączać czy nie? Jest wyrok NSA
Zaloguj się
 • krytek-7

  Oceniono 2 razy 2

  Jak takie matoly ucza i egzaminuja,to nic dziwnego,ze na polskich drogach panuje masakra.

 • kurna.poznan

  0

  Wszyscy, których ta super egzaminatorka oblała, powinni chyba sprawdzić czy słusznie i zaskarżyć babsko o zwrot kosztów kolejnych egzaminów itd. I tak uczą...

 • ehi

  0

  Dziekuje za ten artykul. W zeszlym tygodniu widzialam 2 L-ki wjezdzajace na rondo z wlaczonym lewym kierunkowskazem i zastanawialam sie po co oni tego jeszcze ucza.
  Dziekuje za podanie wyroku NSA.

 • grelik1

  0

  Z tego pamiętam co mnie uczono, ze w sytuacji wykonywania manewru skrętu w lewo (czy w trzecią ulicę) na rondzie, powinniśmy włączyć lewy kierunkowskaz do chwili, kiedy będziemy zmieniać kierunek jazdy opuszczając skrzyżowanie. Wtedy sygnalizujemy to włączając prawy "kierunek", to przecież ułatwiają życie innym użytkownikom drogi przed wjazdem do ronda, szybkie przewidzenie jego przyszłe zachowania, co pośrednio przyczyni się do bezpiecznego przejazdu i usprawni ruch. Nawet w książkach piszą, cytuję: "Jeżeli masz zamiar skręcić w lewo lub zawrócić (na rondzie), włącz lewy kierunkowskaz, wjedź na środkowy lub lewy skrajny pas ruchu i będąc już na rondzie, przełącz kierunkowskaz na prawy w chwili mijania wylotu poprzedzającego ten, w który zamierzasz wjechać." Henryk Próchniewicz, podręcznik "Kierowca doskonały".

 • cmoscmos

  0

  No bez jaj, przecież na rondzie wszystkie zjazdy są w prawo. Nie rozumiem, jak można w ogóle wpaść na pomysł włączenia lewego kierunkowskazu.

 • depepoz

  0

  Czy to tępe babsko nadal ma uprawnienia egzaminatora? Kto poniósł koszty postępowania sądowego?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX