Polska trzecim najniebezpieczniejszym krajem UE pod względem wypadków na drogach. Gorzej jest tylko w Rumunii i Bułgarii

Komisja Europejska opublikowała wstępne dane o ofiarach śmiertelnych wypadków drogowych w krajach Unii Europejskiej w 2019 r. Wynika z nich, że Polska jest trzecim najniebezpieczniejszym krajem. Dodatkowo zanotowaliśmy pogorszenie bezpieczeństwa w stosunku do 2018 r.
Zobacz wideo

Komisja Europejska co roku publikuje statystyki dotyczące wypadków drogowych we wszystkich krajach UE. Głównym wskaźnikiem pokazującym poziom bezpieczeństwa drogowego jest przeliczanie liczby ofiar śmiertelnych na milion mieszkańców. Średnia UE w 2019 r. utrzymywała się na poziomie 51 ofiar/milion mieszkańców. Najwięcej ofiar było w Rumunii (96/mln), Bułgarii (89/mln) oraz w Polsce (77/mln). W stosunku do 2018 r., kiedy to Polska była na piątym miejscu, wyprzedziła nas Chorwacja (73/mln) oraz Łotwa (69/mln). Z kolei najmniej zabitych na milion mieszkańców było w Szwecji (22/mln), Irlandii (29/mln) oraz na Malcie (32/mln).

Komisja pokazała również postęp w obniżaniu liczby zabitych na przestrzeni dekady. Największy poczyniła Grecja, gdzie zanotowano spadek liczby zabitych na milion mieszkańców o 45 proc., Łotwa - 39 proc. oraz Litwa - 38 proc. Duże postępy mają na koncie również: Estonia, Irlandia czy Portugalia. Polska w tym zestawieniu jest na 13. pozycji ze spadkiem o 26 proc.

Komisja Europejska wskazuje, że bezpieczeństwo na drogach europejskich przez dekadę poprawiło się, jednak w niezadowalającym stopniu. Plan zakładał, że w latach 2010-2020 uda się obniżyć liczbę ofiar śmiertelnych na milion mieszkańców o 50 proc. Niestety spadek wyniósł tylko 23 proc.

Przypomnijmy, że w Polsce w 2019 r. drugi rok z rzędu odnotowaliśmy spadek liczby wypadków i rannych, wzrosła jednak liczba ofiar śmiertelnych. W ubiegłym roku w wyniku wypadków drogowych zginęło 2909 osób - o 47 osób więcej niż w 2018 r. Za kreowanie działań poprawiających bezpieczeństwo na drogach odpowiedzialna jest Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, na której czele stoi minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Więcej w rozmowie z autorem w audycji "Pierwsze Śniadanie w TOK-u":

TOK FM PREMIUM