Rząd ma nowego pełnomocnika. Będzie się zajmował ruchem rowerowym i bezpieczeństwem na drodze

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, który jest też przewodniczącym Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, utworzył nowe stanowisko w resorcie. Marek Dworak został Pełnomocnikiem ministra do spraw ruchu rowerowego i bezpieczeństwa ruchu drogowego. Czym będzie sie zajmował?
Zobacz wideo

Marek Dworak, to wieloletni sekretarz Małopolskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Niedawno został uhonorowany za całokształt działań przez organizację Partnerstwo Dla Bezpieczeństwa Drogowego. Teraz minister Adamczyk powierzył mu nowe zadania. 

Nowy pełnomocnik został powołany na mocy zarządzenia Ministerstwa Infrastruktury i podlega bezpośrednio ministrowi Adamczykowi. W zarządzeniu wypisano zakres jego zadań - jest on dość szeroki. Dworak ma być odpowiedzialny za inicjowanie i przygotowanie działań poprawiających bezpieczeństwo ruchu drogowego, promowanie bezpiecznych zachowań na drodze oraz współpracę z organizacjami społecznymi i pozarządowymi. Będzie też reprezentować ministra infrastruktury na spotkaniach i konferencjach dotyczących bezpieczeństwa na drogach. 

Co ciekawe, pełnomocnik ma podejmować oddzielne inicjatywy dla ruchu rowerowego - to tak jakby oddzielono ruch rowerowy od drogowego. Może to oznaczać nadanie działaniom pełnomocnika większej rangi. 

Marek Dworak był gościem Krzysztofa Woźniaka w audycji Skołowani:

Nowy pełnomocnik ma też współpracować z Krajową Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Za obsługę organizacyjno-biurową będzie odpowiadać sekretariat Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, którego sekretarzem jest Konrad Romik. 

W Ministerstwie Infrastruktury już jest kilka osób, którym powierzono poprawę bezpieczeństwa na drogach. Są to oczywiście minister Andrzej Adamczyk i sekretarz stanu Rafał Weber, który odpowiedzialny jest za transport drogowy, drogi publiczne i bezpieczeństwo ruchu drogowego. Jest też wcześniej wspomniany sekretariat KRBRD, w którym pracuje dziewięć osób. Do tego grona dołącza teraz pełnomocnik ministra infrastruktury.

Przypomnijmy - w tym roku wprowadzono kilka zmian w przepisach ruchu drogowego. Zmieniono zasady ustępowania pierwszeństwa pieszym wchodzącym na przejście dla pieszych czy obowiązkowy minimalny odstęp między pojazdami na autostradach i drogach ekspresowych. Wprowadzono też przypisy dotyczące elektrycznych hulajnóg. Na początku grudnia Sejm przegłosował również zmiany grzywien za niektóre wykroczenia drogowe, ten projekt czeka na podpis prezydenta.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM