1 lipca wchodzą w życie wielkie zmiany na drogach. Nie wszystkim się podobają. "Zacznie się korkować"

Od 1 lipca amochody osobowe i motocykle jeżdżą państwowymi autostradami za darmo. Dotyczy to dwóch odcinków: autostrady A2 między Koninem a Strykowem oraz A4 między Wrocławiem a Sośnicą. Nowe przepisy nie obwiązują na odcinkach koncesyjnych, w tym na najdroższej trasie w kraju, czyli A2 między Koninem a Nowym Tomyślem. To nie jedyna zmiana. Od dzisiaj obowiązuje zakaz wyprzedzania dla ciężarówek na autostradach i drogach ekspresowych.

Zakaz wyprzedzania obowiązuje na wszystkich drogach ekspresowych i autostradach, które mają mniej niż 3 pasy ruchu w jednym kierunku. Przepisy pozwalają wyprzedzać ciężarówkom jedynie w sytuacji, gdy samochód przed nimi jedzie znacznie wolniej.  Nowe ograniczenia krytykuje branża transportowa. Jan Buczek ze Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych przekonuje, że taki zakaz nie upłynni ruchu, a tym samym nie przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa na drogach. - Tworzenie przepisów pod publiczkę będzie miało tylko jeden skutek. Zacznie się korkować na autostradach w najmniej oczekiwanych miejscach - stwierdził Buczek. 

W przypadku trzypasmowej autostrady zakaz nie obowiązuje, jednak ciężarówki mogą jechać wtedy tylko dwoma prawymi pasami. Ta zasada dotyczy również samochodów osobowych z przyczepą, gdy ich długość przekracza 7 metrów.

Kierowcy samochodów ciężarowych, którzy złamią zakaz wyprzedzania muszą się liczyć z karą od 6 do 8 punktów karnych i mandatem w wysokości 1000 zł.

Koniec opłat na państwowych autostradach

45 dni temu obiecaliśmy Polakom bezpłatne autostrady państwowe, od 1 lipca bezpłatne będą oba odcinki autostrad zarządzanych przez państwo - oświadczył premier Mateusz Morawiecki. Poinformował, że w weekendy autostrada A1 od Torunia do Pruszcza Gdańskiego także będzie bezpłatna.

"45 dni temu obiecaliśmy Polakom bezpłatne autostrady państwowe. Zapowiadaliśmy także, że postaramy się w kolejnej kadencji doprowadzić do bezpłatności pozostałych autostrad" - przypomniał szef rządu we wpisie na Twitterze.

"Od 1 lipca bezpłatne będą oba odcinki autostrad zarządzanych przez państwo" - wskazał.

Jednocześnie poinformował we wpisie, że w weekendy, już od soboty, autostrada A1 od Torunia do Pruszcza Gdańskiego także będzie bezpłatna, żeby "Polacy mogli bez opłat, bezpiecznie i swobodnie dotrzeć na wypoczynek nad polskie morze". "Szerokiej i bezpiecznej drogi! Wakacji pełnych uśmiechów" - napisał szef rządu.

Zniesienie opłat za przejazd dla samochodów osobowych na autostradach państwowych, a w przyszłości także na prywatnych, ogłosił w połowie maja wicepremier i prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas kongres Prawa i Sprawiedliwości "Programowy Ul"; Sejm uchwalił przepisy w tej kwestii pod koniec maja.

Zgodnie z nowymi regulacjami od 1 lipca 2023 r. nie trzeba będzie płacić za przejazd pojazdem lekkim po autostradach zarządzanych przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad czyli A2 Konin - Stryków i A4 Wrocław -Sośnica. Zwolnienie z opłat dotyczy użytkowników samochodów osobowych, motocykli oraz zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.

Posłuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM