"Lepiej się spierać cywilizowanie, niż rzucać w siebie kamieniami". Debata z cyklu Dialog Obywatelski w Częstochowie

Kryzys? Rozwój? Jaka przyszłość rysuje się przed Unią Europejską? - odpowiedzi na to pytanie szukali uczestnicy debaty z cyklu Dialog Obywatelski, organizowanej tym razem w Częstochowie przez Komisję Europejską. Gościem specjalnym spotkania był Piotr Świtalski z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Debatę moderował dziennikarz TOK FM Maciej Zakrocki.

Piotr Świtalski podczas spotkania zwracał uwagę przede wszystkim na potrzebę europejskiej solidarności i komunikacji. To według niego bardzo ważny element w myśleniu o Europie. - W Europie da się najwięcej osiągnąć, działając wspólnie. Żadna koalicja czysto polska nic sama nie osiągnie. Zdecydowanie lepiej się spierać cywilizowanie, niż rzucać w siebie kamieniami. O ile europarlamentarzysta jest wybierany przez Polaków, to musi on działać w europejskim kontekście, budować koalicje, porozumienia. Choćby w kwestii zmian klimatycznych: one nie zatrzymają się na granicy, topniejące lodowce nie mają paszportów - mówił Piotr Świtalski z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce podczas Dialogu Obywatelskiego w Częstochowie. Dodał, że dzięki temu w Unii Europejskiej od lat nie ma wojen.

W działanie razem wpisuje się m.in. głosowanie obywateli poszczególnych państw członkowskich w najbliższych wyborach. - Nasz kraj ma jeden z najniższych wskaźników wyborczych. Pamiętajmy, aby głosować tym razem za czymś: za czystym powietrzem, lepszą opieką zdrowotną, większą wymianą handlową. Cokolwiek jest ważne, każdy sam musi sobie odpowiedzieć i zobaczyć, kto proponuje rozwiązania, które popiera - mówił Piotr Świtalski.

Radził również, aby unikać tych polityków, którzy proponują proste rozwiązania. - Dzisiejszy świat jest niesamowicie skomplikowany, więc przestrzegałbym przed jednym: jeśli ktoś proponuje łatwe rozwiązanie skomplikowanych spraw, nie wierzcie mu - mówił Świtalski.

Jak dodał prowadzący debatę Maciej Zakrocki, istnieją różne zarzuty dotyczące Unii Europejskiej, jednak wiele z nich wynika z niewiedzy. - Zgadzam się, że komunikacja dwustronna i idąca za tym wiedza mogłaby być lepsza, nie tylko przed wyborami, ale i na co dzień. Główną rolę, jeśli chodzi o komunikację na temat Unii Europejskiej powinny pełnić i pełnią państwa członkowskie: rządzący, parlamentarzyści, samorządowcy. Jestem tu dziś również po to, by nie tylko wyjaśnić, czym Europa jest, lecz aby Państwa posłuchać - mówił Piotr Świtalski z KE.

Kryzys migracyjny a bezpieczeństwo w UE

Kilku uczestników debaty w Częstochowie wyraziło swoje zaniepokojenie polityką migracyjną Unii Europejskiej oraz "niekontrolowanym napływem uchodźców". Piotr Świtalski postanowił więc wyjaśnić pewne kwestie. - Warto zaznaczyć, że obecnie system azylowy czy system przyznawania wiz jest podzielony na państwa członkowskie, nie ma tu zintegrowanej polityki, a Komisja Europejska starała się, aby państwa członkowskie doszły do zreformowanego kształtu przyjmowania przybyszów z zewnątrz - zauważył gość debaty z KE.

Mówił też, że trzeba odróżnić dwie grupy osób napływających do Polski. - Jedna grupa to uchodźcy, a druga to migranci zarobkowi. Jeśli chodzi o uchodźców, to uważam, że Europa, mając u podstaw chrześcijańskie wartości, w kwestii uchodźców musi stanąć na wysokości zadania, my również. Jeśli ktoś ucieka przed wojną, trzeba mu pomóc. Z kolei migrantów ekonomicznych, głównie z Europy Wschodniej, mamy już w Polsce milion. Obie te grupy w podobnym czasie dotarły do południowej Europy - tłumaczył Piotr Świtalski.

"Niektóre zagrożenia są tak duże, że żaden kraj nie poradzi sobie w pojedynkę"

- Nagły napływ uchodźców i migrantów mocno obciążył system niektórych państw, które nie poradziły sobie z tym. Włosi i Grecy błagali w Brukseli, na forum rady, o pomoc innych Europejczyków. My Polacy też prosiliśmy kiedyś o pomoc w Brukseli, w sprawie sankcji wobec Rosji. Włosi tego wtedy nie chcieli, jednak zgodzili się w duchu solidarności europejskiej. Teraz Włosi przyszli do nas i powiedzieli: pomóżcie, bo jesteśmy bezradni wobec fali, która się przez nas przelewa. Musimy zrozumieć, że niektóre zagrożenia są tak duże, że żaden kraj nie poradzi sobie w pojedynkę - zauważył Piotr Świtalski.

Jak mówił dalej, u podstaw kryzysu migracyjnego leżą wojny i nierówności ekonomiczne. - Europa może wspólnymi siłami zapobiec kolejnym falom. Dać tym ludziom szanse rozwoju w ich własnych państwach. Czy to Afryka, czy Bliski Wschód, Unia Europejska przeznacza duże fundusze na rozwój tamtych regionów, aby ich mieszkańcy nie byli zmuszeni lub nie chcieli migrować. Można działać również w ten sposób - zauważył na koniec gość Dialogu Obywatelskiego.

Dialog Obywatelski - Przyjdź! Posłuchaj! Zapytaj!

Dialogi Obywatelskie to inicjatywa Komisji Europejskiej, której celem jest rozbudzenie debaty na tematy Europejskie. Spotkania w tej formule odbywają się w krajach UE od 2012 roku. Podczas dialogów komisarze i przedstawiciele instytucji UE poruszają zagadnienia związane z działaniem wspólnoty oraz słuchają opinii i propozycji obywateli na temat funkcjonowania Unii.

Więcej informacji można znaleźć na stronie ec.europa.eu/poland.

Gzie jeszcze będzie można posłuchać o Unii Europejskiej? Zapraszamy na kolejne spotkania:

21 maja, Lublin, Wydział Politologii, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Aula im. Ignacego Daszyńskiego. Plac Litewski 3, start: godz. 11:30
23 maja, Gdańsk, Europejskie Centrum Solidarności. Audytorium. Pl. Solidarności 1, start: godz. 15

Przeczytaj relację z Dialogu Obywatelskiego w Łodzi >>>

O tym, dlaczego WARTO wziąć udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego, czytaj również na stronie kampanii Tym razem głosuję

DOSTĘP PREMIUM