"Rz": Zachorowania na koronawirusa obawia się 35,3 proc. Polaków [SONDAŻ]

Zachorowania na koronawirusa obawia się obecnie 35,3 proc. Polaków, 67 proc. Włochów i 40,8 proc. Niemców - wynika z badania koordynowanego przez agencję badawczą United Surveys opublikowanego w czwartkowej "Rzeczpospolitej".

Z badania przeprowadzonego w trzech krajach wynika, że najgorsze nastroje związane z zagrożeniem koronawirusem panują we Włoszech, gdzie z dnia na dzień wzrasta liczba nowych przypadków zakażenia oraz zgonów osób chorych.

"Obecnie zachorowania nie boi się 30 proc. badanych Włochów; pod koniec lutego odsetek ten wynosił aż 69 proc. W Niemczech obaw przed zachorowaniem nie ma 49 proc. badanych, a w Polsce 48,3 proc." - czytamy w "Rzeczpospolitej". Natomiast zachorowania obawia się obecnie 35,3 proc. Polaków, 67 proc. Włochów i 40,8 proc. Niemców

Jak podkreślono, lęk związany z sytuacją w kraju deklaruje mniej niż co piąty (19 proc.) badany. Ponad połowa (52 proc.) Polaków deklaruje spokój, a trzech na dziesięciu jest poruszonych.

Koronawirus. Jak oceniamy działania rządu?

Gazeta podkreśla, że działania rządu w walce z epidemią dobrze ocenia blisko 60 proc. badanych (59,9), zaś ponad połowa badanych uważa też, że rząd panuje nad sytuacją epidemiologiczną w kraju. Innego zdania jest 17 proc. badanych.

Sondaż został przeprowadzony 16 marca 2020 r. przez United Surveys. Badanie CATI na grupie respondentów 1100 osób.

Koronawirus w Polsce i na świecie

Zgodnie z najnowszymi danymi Ministerstwa Zdrowia (stan na środę 18 marca), liczba zarażonych koronawirusem w Polsce przekroczyła 280. W tym pięć osób zmarło. Na całym świecie, od 31 grudnia 2019 roku do 18 marca, odnotowano ponad 190 tysięcy zachorowań, a ponad 8 tysięcy osób zmarło. 

Z danych zamieszczonych na stronach GIS wynika, że najwięcej przypadków w Europie odnotowano dotąd we Włoszech - ponad 31,5 tys.; a także w Hiszpanii 11,2 tys.; we Francji - ponad 7,7 tys.; w Niemczech - ponad 7 tys.; w Szwajcarii - ponad 2,6, tys.; w Wielkiej Brytanii - ponad 1,9 tys.; w Holandii - 1,7 tys.; w Norwegii - 1,3, tys.; w Austrii - 1,3 tys. i w Belgii - ponad 1,2 tys.

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

DOSTĘP PREMIUM