Rzecznik MZ: Wariant delta w Polsce wykrywany jest w 30-40 proc. próbek

W granicach 30-40 proc. próbek stwierdzany jest wariant delta, biorąc pod uwagę sekwencjowane próbki, kóre wysyłamy do laboratoriów - powiedział w czwartek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Zobacz wideo

W czwartek resort zdrowia poinformował o 105 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce (najwięcej na Mazowszu - 18). Zmarło 12 osób. 

Podczas brefingu w Ministerstwie Zdrowia - jego rzecznik Wojciech Andrusiewicz podał, że niestety "część osób nie korzysta w ogóle z przyjęcia drugiej dawki szczepionki przeciw COVID-19". - Licząc od początku czerwca liczba osób, które nie stawiły się po drugą dawkę, jest w granicach 52-53 tys. - powiedział.

Zdaniem Andrusiewicza część osób "zdaje się wypierać ze swojej świadomości to, że mamy epidemię". - Pamiętajmy, że teraz szczepienia są realizowane w tych minimalnych odstępach czasowych, więc ta możliwość zaszczepienia się później nadal istnieje - zastrzegł.

Andrusiewicz wyjaśnił, że optymalny czas, kiedy pacjent powinien zgłosić się na przyjęcie drugiej dawki szczepionki określają "widełki czasowe". - Nawet po tym czasie - jak wynika z badań - to szczepienie może jest troszeczkę mniej skuteczne, ale nadal skutecznym jest - zaznaczył.

Wariant delta w Polsce

Podczas konferencji Andrusiewicz zapytany został o sytuację w Polsce po względem wariantu delta oraz o to, kiedy można spodziewać się dominacji tego wariantu w naszym kraju. Odpowiedział, że w 30-40 proc. badanych próbek stwierdzany jest wariant Delta - biorąc pod uwagę sekwencjowane próbki, czyli te próbki, które wysyłane są do laboratoriów (tj. mniej więcej 1/3 wszystkich zakażeń obecnie występujących w Polsce). - Te procenty, te liczby na pewno będą rosnąć - dodał rzecznik.

Kiedy szczepienia dla dzieci?

Podczas konferencji prasowej Andrusiewicz zapytany był też o szczepienia dla dzieci poniżej 12. roku życia. Powiedział, że Ministerstwo Zdrowia oczekuje, że we wrześniu, zgodnie z obietnicami, koncern Pfizer-BioNTech przedstawi wyniki badania Europejskiej Agencji Leków, która to wyda rekomendacje w zakresie szczepienia dzieci poniżej 12. roku życia.

- Wrzesień to będzie raczej rekomendacja w zakresie grupy wiekowej 5-12 lat - powiedział rzecznik. - Liczymy, że do końca roku wdrożymy szczepienia w grupie od 0,5 do 5. roku życia - dodał.

- Kwestia przedstawienia wyników badań przez koncern Pfizer-BioNTech leży nam na sercu i chcielibyśmy, żeby te badania zostały udostępnione jak najszybciej - poinformował Andrusiewicz. Dodał, że jest to niezwykle istotne pod kątem roku szkolnego i bezproblemowego powrotu dzieci do szkół.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM