Koronawirus w Polsce. 767 nowych zakażeń. Najgorsza sytuacja w województwie lubelskim [15 września]

W środę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 767 nowych przypadkach zakażeniach koronawirusem w naszym kraju. 21 osób nie żyje.
Zobacz wideo

Najwięcej nowych zakażeń przybyło w województwie lubelskim - 144 oraz na Mazowszu (106) i w Małopolsce (72). W sumie to 767 nowych przypadków.

Tydzień temu w środę nowych zachorowań było 533.

Jak poinformowało MZ, w ciągu ostatniej doby zmarło 21 chorych.

Od początku pandemii koronawirusa w Polsce stwierdzono 2 895 223 zakażeń. Zmarło 75 454 chorych.

"Czerwone światło"

Informacje o dzisiejszych danych ujawnił rano wiceminister Waldemar Kraska. Jak podkreślił, tak wielu nowych zakażeń oraz zgonów nie było od maja.

- Praktycznie wszystkie osoby, które trafiają z COVID-19 do szpitali, a niestety z dnia na dzień ich przybywa, to osoby, które się nie zaszczepiły. Ta czwarta fala to fala osób niezaszczepionych – mówił Kraska w Polskim Radiu 24. - Dzisiejszy wynik, jeśli chodzi o nowe zakażenia, powinien być dla nas już nie żółtym światłem ostrzegawczym, ale czerwonym. Nowych przypadków codziennie bardzo przybywa. Dzisiejszy wynik to jest 767 nowych przypadków. Co także jest bardzo niepokojące, mamy 21 osób, które zmarły – przekazał.

Koronawirus w Polsce. Bilans zakażeń

We wtorek resort zdrowia informował o 537 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Najwięcej zachorowań odnotowano na Mazowszu (87). W związku z COVID-19 zmarło osiem osób. 

Dzień wcześniej - w poniedziałek (13 września) - nowych zakażeń było 269. Nie zmarła tej doby żadna osoba. 

W niedzielę (12 września) ministerstwo podawało informację o 476 zachorowaniach. Tego dnia również nie zmarła w związku z COVID-19 żadna osoba. W sobotę natomiast (11 września) resort zdrowia informował o 530 nowych przypadkach COVID-19. Najwięcej na Lubelszczyźnie oraz na Mazowszu. W związku z koronawirusem zmarło tamtej doby 8 osób. 

Koronawirus w Polsce. Szczepienia w szkołach

W tym tygodniu ruszyła akcja szczepień przeciw COVID-19 w szkołach. Ministerstwo Edukacji i Nauki poinformowało, że dyrektorzy szkół zebrali od rodziców uczniów uprawnionych do szczepienia przeciwko COVID-19 w sumie 48 303 deklaracje o chęci zaszczepienia dziecka w ramach akcji szczepień organizowanych przez szkoły. Chęć zaszczepienia się zgłosiło 1490 pracowników szkół, a także 3380 członków rodzin uczniów.

Akcja informacyjna oraz zapisy na szczepienia trwały w szkołach od początku września. Przy okazji resort edukacji i nauki poinformował także, że średnio w skali całego kraju zaszczepionych jest 34,40 proc. uczniów w wieku 12-18 lat.

Koronawirus w Polsce. "Czwarta fala już tu jest"

Minister zdrowia Adam Niedzielski kilka dni temu ostrzegał: "Widzimy, że trend do wzrostu liczby zakażeń od początku września przeskoczył na wyższy poziom. Przypomnę, że przy wzroście sierpniowym rzędu 20-25 proc. teraz mamy przeskalowanie dynamiki tygodniowej na 50 proc.".

- To jest oczywiście bardzo niepokojące, bo to narzuca taką perspektywę, że osiągnięcie tysiąca, czy więcej, zakażeń to już nie jest perspektywa końca września, a to jest perspektywa najbliższych dwóch tygodni, pewnie niecałych. Wiec pod tym względem realnie widzimy przyspieszenie procesu pandemicznego - dodał.

Jednocześnie zaznaczył, że "część z tego wzrostu jest również związana z pewnym urealnieniem liczby zakażeń". Jak mówił, teraz testuje się więcej ludzi niż podczas wakacji; duża część testów, które wtedy wykonywano, była związana chociażby z wyjazdami za granicę i koniecznością posiadania odpowiedniego certyfikatu, o ile ktoś był niezaszczepiony.

TOK FM PREMIUM