Mniej wypadków, mniej rannych, ale więcej zabitych. Pierwsze pół roku na drogach

W pierwszym półroczu 2019 roku więcej osób zginęło na polskich drogach niż w analogicznym okresie 2018 roku. Tak pokazują wstępne dane udostępniane przez policję.
Zobacz wideo

Utrzymuje się tendencja wzrostu zabitych na skutek zdarzeń drogowych, która rozpoczęła się w zeszłym roku. Jakie dane porównujemy? Są to informacje z biuletynu dziennego Komendy Głównej Policji, które nie obejmują zmian do 30 dni po wypadku drogowym -  a to oznacza, że zabitych będzie więcej.

Mniej wypadków, więcej zabitych

Ze wstępnych informacji wynika, że w pierwszym półroczu 2019 roku było 13 276 wypadków drogowych, w których zginęło 1 176 osób, a 15 580 osób zostało rannych.

Te dane porównałem z takimi samymi danymi wstępnymi z 2018 roku.

Rok temu były 13 742 wypadki drogowe, w których zginęło 1 011 osób, a 16392 zostały ranne (choć w raporcie rocznym, obejmującym zmiany do 30 dni po wypadku, dane wyglądają nieco inaczej - jednak dla zachowania konsekwencji porównujemy te same wstępne informacje).

Wynik porównania? Mniej wypadków, mniej ofiar rannych, więcej osób zabitych.

Wzrost ofiar śmiertelnych jest znaczący, bo aż o 16 procent. Liczba wypadków obniża się, ale są one tragiczniejsze w skutkach.

Wyliczenia pokazują, że poza styczniem, we wszystkich miesiącach było więcej zabitych.

Druga połowa roku przeważnie bardziej tragiczna

Patrząc na dane z poprzednich lat, druga połowa roku jest bardziej tragiczna. Jest więc duże prawdopodobieństwo, że cały 2019 rok okaże się jeszcze gorszy od 2018. A to oznacza, że drugi rok z rzędu liczba zabitych wzrośnie. Taka sytuacja nie miała miejsca od co najmniej dekady.

Jak można wyczytać z raportów rocznych przygotowywanych przez Wydział Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, podstawową przyczyna wypadków drogowych jest nieustąpienie pierwszeństwa. Jednak główną przyczyną wypadków śmiertelnych jest zbyt szybka jazda. Na problem z przestrzeganiem limitów prędkości przez polskich kierowców, wskazano też w ostatnim raporcie Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu (ETSC). Z tego samego raportu wynika, że Polska jest w ogonie Europy pod względem bezpiecznego przemieszczania się.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

TOK FM PREMIUM