Ile kosztują nas wypadki na polskich drogach? Ministerstwo opublikowało wreszcie nowy raport

Łączny koszt wypadków drogowych w Polsce w 2018 roku wyniósł 44,9 mld złotych - czytamy w najnowszym raporcie dotyczącym kosztów wypadków i kolizji na polskich drogach. Ministerstwo Infrastruktury opublikowało go w ostatnim możliwym terminie.
Zobacz wideo

Nie dalej jak miesiąc temu informowaliśmy w TOK FM, że Ministerstwo Infrastruktury - od sierpnia - posiada raport dotyczący kosztów wypadków i kolizji drogowych w Polsce w 2018 roku, ale go nie publikuje. Sprawą zainteresowała się między innymi posłanka Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, która złożyła interpelację w tej sprawie.

Raport przygotowuje podległa resortowi infrastruktury Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Zgodnie z prawem musi sporządzić dokument co najmniej raz na trzy lata. Ostatni taki raport został opublikowany w grudniu 2016 roku i opisywał dane za rok 2015. Resort zapewniał nas, że za rok 2018 rada opublikuje raport w "określonym ustawowo terminie", czyli do końca grudnia 2019 roku. Zrobiła to 31 grudnia.

Ile kosztują wypadki i kolizje?

Z dokumentu wynika, że koszty społeczne wszystkich zdarzeń drogowych w Polsce w 2018 roku wyniosły 56,6 mld złotych. W tej kwocie 44,9 mld złotych stanowiły koszty wypadków drogowych, a 11,7 mld złotych - koszty kolizji. W związku z tym w 2018 roku koszty zdarzeń drogowych stanowiły 2,7 procent polskiego PKB.

W porównaniu do roku 2015 łączne koszty zdarzeń drogowych wzrosły o ponad osiem mld złotych - wtedy wynosiły bowiem 48,2 mld (w tym 33,6 mld to był koszt wypadków, a 14,6 mld - koszt kolizji). 

Jeśli chodzi o koszty jednostkowe poszczególnych zdarzeń drogowych, najwięcej w 2018 roku zapłaciliśmy za wypadek z ciężką ranną ofiarą - średnio 3,3 mln złotych (o milion więcej niż trzy lata temu).

Średni koszt wypadku z ofiarą śmiertelną wyniósł 2,4 mln złotych (o 35 tys. więcej niż w 2015), wypadku z osobą lekko ranną - 48,2 tys. złotych (o 21,5 tys. więcej), a średni koszt kolizji - 26,7 tys. złotych (o 13,8 tys. mniej niż trzy lata temu).

"Największy udział w kosztach wszystkich zdarzeń drogowych miało województwo mazowieckie - 12 proc. kosztów całkowitych" - czytamy w raporcie. Najwięcej wypadek z ofiarą śmiertelną kosztuje w województwie pomorskim, z osobą ciężko ranną w województwie śląskim; a ofiarą lekko ranną - w województwie lubelskim.

Jak oblicza się koszt wypadku?

W jaki sposób wylicza się koszty wypadków i kolizji drogowych? Składa się na nie kilka czynników - to między innymi koszty generowane przez pracę służb policyjnych i ratowniczych, koszty hospitalizacji, pogrzebu, postępowania karnego, rekompensat i zadośćuczynienia, a także straty materialne oraz straty gospodarcze kraju.

Po co w ogóle wylicza się takie koszty? - By zarządzać bezpieczeństwem ruchu drogowego. Jeśli chcemy podjąć właściwe działania na rzecz bezpieczeństwa, to musimy sprawdzić, jaka jest ich efektywność - mówiła jakiś czas temu w TOK FM dr Agata Jaździk-Osmólska z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, która od lata bada koszty zdarzeń drogowych w Polsce.

Warto podkreślić, że między 2012 a 2016 rokiem wyliczanie kosztów zdarzeń drogowych sporządzano co roku, dzięki temu na bieżąco można było porównywać zmiany w kosztach. Po 2016 roku ministerstwo zrezygnowało z tego, tłumacząc, że przepisy wymagają przeprowadzenia wyliczeń raz na trzy lata.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

TOK FM PREMIUM