Jechał 136 km/h, choć ograniczenie było do 50. Prokuratura zmienia zarzut. "Podejrzany przewidywał możliwość zabicia człowieka"

Tą historią przez kilka dni żyła cała Warszawa. Pędzący z prędkością ponad 130 km/h kierowca bmw wjechał w mężczyznę przechodzącego przez pasy. Pieszy zmarł na miejscu. Teraz prokurator zdecydował o zmianie zarzutu dla sprawcy wypadku.
Zobacz wideo

Do wypadku na ul. Sokratesa doszło pod koniec października ubiegłego roku. Według świadków zdarzenia kierowca bmw jadący z dużą prędkością wjechał w pieszego przechodzącego przez przejście. Razem z mężczyzną przez jezdnię przechodziła również kobieta z dzieckiem w wózku. Pieszy zmarł mimo reanimacji. Jak się później okazało kierowca był trzeźwy.

Krótko po wypadku mężczyzna usłyszał zarzut spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym oraz narażenia pieszych - kobiety i dziecka - znajdujących się na przejściu na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Niedawno - po uzyskaniu opinii biegłych - śledczy zmienili zarzut na zarzut zabójstwa w zamiarze ewentualnym. Chodzi o opinię z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych oraz opinię z zakresu techniki motoryzacyjnej.

Jechał 136 km/h, choć ograniczenie było do 50 km/h

- W pierwszej z opinii biegły wskazał że podejrzany poruszał się z prędkością 136 km/h obszarze, gdzie dopuszczalna prędkość wynosiła 50 km/h. Podejrzany nie zatrzymał się przed przejściem dla pieszych i potrącił pokrzywdzonego, który zmarł na miejscu zdarzenia - informuje rzecznik prok. Mirosława Chyr.

Jak zaznacza Chyr, na podstawie badań technicznych pojazdu, ustalono, że samochód, którym podejrzany jechał był w stanie technicznym, który nie pozwalał na dopuszczenie go do ruchu. - Ten samochód został przystosowany do ruchu prawostronnego podczas, gdy producent nie przewidywał takich zmian dla tego typu pojazdu - zaznacza prokurator. Auto miało zmodyfikowany układ hamulcowy, w tym zdemontowany czujnik ABS, zmodyfikowany układ kierowniczy i układ zawieszenia.

Mężczyźnie grozi dożywocie

- Prokurator ocenił te wszystkie okoliczności i uznał, że w takiej sytuacji poruszając się takim pojazdem, z taką prędkością podejrzany przewidywał możliwość zabicia człowieka i godził się na popełnienie takiego czynu - wskazuje prokurator Mirosława Chyr.

Prokuratura podkreśla, że zmiana zarzutu jest zmianą istotną, gdyż pierwotny zarzut jest zagrożony karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Obecnie mężczyźnie grozi kara nawet dożywotniego więzienia.

Śledczy zaznaczają, że nie dysponują jeszcze ostateczną opinią biegłych psychiatrów. Zwracają również uwagę, że po zmianie zarzutu podejrzany zostanie ponownie skierowany na badanie sądowo-psychiatryczne. Biegli zdecydują też o konieczności przeprowadzenia obserwacji psychiatrycznej.

Kierowca bmw obecnie przebywa w areszcie. Nie przyznaje się do zarzutu i odmawia składania wyjaśnień.

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

TOK FM PREMIUM