Medyczna marihuana od dziś w aptekach. Jednak terapia jest bardzo droga

Tak zwana medyczna marihuana od dziś jest już dostępna w aptekach. A to oznacza, że pacjenci, którzy chcą się nią leczyć - po otrzymaniu recepty od lekarza - wreszcie będą mogli ją kupić.

Ustawa, która na to pozwala obowiązuje już od ponad półtora roku, ale dopiero teraz leki na bazie marihuany będą faktycznie dostępne. Pierwsza dostawa suszu konopnego, który trafił do Polski za sprawą kanadyjskiej firmy Spectrum Cannabis to jedynie 7 i pół kilograma. Ale jak zapewnia przedstawiciel spółki Tomasz Witkowski kolejna będzie już kilkukrotnie większa, a zapotrzebowanie będzie zapewne cały czas rosło. - W Niemczech sprzedawane jest około 300 kg miesięcznie. A w Kanadzie to już 3 tony w takim okresie – mówi Witkowski.

Medyczna marihuana. Terapia jest droga

Jednocześnie Spectrum Cannabis zapowiada, że w najbliższym czasie jego firma, będzie chciała zarejestrować w naszym kraju kolejne produkty. - Oprócz suszu planuje wprowadzić na rynek oleje i kapsułki – wyjaśnia Tomasz Witkowski. Spectrum Cannabis szacuje, że w Polsce jest około 300 tys. chorych którym medyczna marihuana mogłaby pomóc. Jednak koszt takiej terapii jest bardzo wysoki. Waha się między 1,5 tysiąca a 2 tys. złotych miesięcznie.Środki na bazie marihuany wykorzystywane są m.in. w leczeniu pacjentów chorych na nowotwory, lekooporną padaczkę, chorobę Parkinsona i zespół Tourette'a.

TOK FM PREMIUM