Osteoporoza. Cichy niszczyciel kości. Jakie są objawy? Jakie badania zrobić? Jak wygląda leczenie?

Bywa nazywana "cichą epidemią" ze względu na swoją powszechność i bezobjawowy charakter. Cierpiący na osteoporozę często dowiadują się o swojej chorobie dopiero wtedy, kiedy dojdzie u nich do złamania. Jak się przed nią chronić? Kto szczególnie powinien zadbać o swoje kości? Jakie są przyczyny i objawy osteoporozy?
Zobacz wideo

Osteoporoza - co to jest? Jakie są jej przyczyny?

Osteoporoza to przewlekła metaboliczna choroba kości z postępującym ubytkiem masy kostnej i uszkodzeniem ich mikroarchitektury. W konsekwencji kości stają się mniej wytrzymałe i podatne na złamania. Osteoporoza najczęściej występuje u kobiet po menopauzie, ale warto pamiętać, że chorują na nią również mężczyźni. Po 50. roku życia złamania występują u 30 proc. kobiet i 8 proc. mężczyzn. Życiowe ryzyko złamania u kobiety 50-letniej wynosi 40 proc., a mężczyzny - 13 proc.

Na rozwój osteoporozy mają wpływ czynniki niezależne od człowieka, takie jak: wiek, płeć, zaburzenia hormonalne, choroby układu pokarmowego i oddechowego, nerek oraz niektóre leki. Jednak nasza dieta i styl życia również nie pozostają bez znaczenia, a do związanych z nimi czynników należą: niedobór białka, wapnia, witaminy D3 czy palenie papierosów, nadużywanie alkoholu i picie dużej ilości kawy (zwiększa ona wydalanie wapnia wraz z moczem).

Jakie są objawy osteoporozy? Jakie wykonać badania?

Z racji tego, że osteoporoza ma charakter bezobjawowy i nie wywołuje bólu, często diagnozę poprzedza złamanie nadgarstka, kości ramieniowej, łopatki czy kości miednicy. Wówczas mówimy o złamaniach niskoenergetycznych, czyli takich, których powodem był upadek z niewielkiej wysokości. Jeżeli u osoby po 50. roku życia doszło do upadku i pojawia się obrzęk oraz silny ból w miejscu uderzenia, może to świadczyć o złamaniu osteoporotycznym.

Jeżeli nie doszło do upadku, ale mimo wszystko istnieje podejrzenie osteoporozy, należy wykonać badanie gęstości mineralnej kości (badanie densytometryczne). Według zaleceń WHO badanie powinno być wykonane w szyjce kości udowej lub kręgosłupie, metodą DXA. Pomiary densytometryczne w innych odcinkach szkieletu nie upoważniają do rozpoznania ani kontroli wyników leczenia.

Za normę uznaje się wynik badania do -1. Wartość od -1 do -2,4 jest stanem poprzedzającym osteoporozę (osteopenią), natomiast przy poziomie -2,5 i mniej rozpoznaje się osteoporozę. Jednak prawidłowy wynik badania densytometrycznego nie wyklucza ryzyka złamania, ponieważ 75 proc. złamań występuje w grupie chorych z nierozpoznaną osteoporozą. Trzeba przy tym pamiętać, że złamania osteoporotyczne mogą prowadzić do niepełnosprawności, kalectwa, a w najgorszym wypadku nawet śmierci. Szczególnie niebezpieczne są złamania szyjki kości udowej, po których ponad 50 proc. osób nie wraca już do pełnej sprawności.

Czy osteoporozę można wyleczyć?

Celem leczenia osteoporozy jest uniknięcie złamania lub kolejnych złamań i poprawa jakości życia chorego. Polega ono na uzupełnieniu niedoborów wapnia i witaminy D, zażywania leków aktywnych w osteoporozie oraz możliwym zapobieganiu upadkom i wprowadzeniu zasad zdrowego trybu życia.

Perspektywa chorego jest inna w zależności od zdiagnozowanego rodzaju osteoporozy. W przypadku osteoporozy pierwotnej całkowite wyleczenie nie jest możliwe, ponieważ związana jest ona ze starzeniem się organizmu. Natomiast przy zdiagnozowaniu osteoporozy wtórnej jej wyleczenie lub zatrzymanie zależne jest od choroby podstawowej.

DOSTĘP PREMIUM