Odra w ośrodku w Gostyninie. Zachorowało siedmiu strażników. "Sprawa jest poważna, zakład nie jest przygotowany"

Krajowy Ośrodek Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie walczy z odrą. Jak dowiedziało się TOK FM, chorobę wykryto u pracowników zakładu. Przedstawiciele biura Rzecznika Praw Obywatelskich alarmują, że ośrodek nie jest przygotowany na taką sytuację.
Zobacz wideo

Ośrodek w Gostyninie to zakład zamknięty. Trafiają do niego osoby, które odbyły już karę więzienia, ale ponieważ w opinii sądu cały czas stanowią zagrożenie dla społeczeństwa, nie mogą zostać wypuszczone na wolność. Jak tłumaczyła w TOK FM Jolanta Nowakowska, główna specjalistka w zespole ds. wykonywania kar w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, placówka powstała w 2013 roku, kiedy zbliżał się czas opuszczenia więzienia przez seryjnego mordercę i przestępcę seksualnego, Mariusza Trynkiewicza. Stał się on jedną z pierwszych osadzonych tam osób. Przebywa w ośrodku do dzisiaj. Tak samo, jako Leszek Pękalski, który przyznał się do popełnienia 67 zbrodni. 

W ośrodku na odrę choruje na razie wyłącznie personel - konkretnie siedmiu ochroniarzy zatrudnionych w zakładzie. Pierwsze zachorowanie stwierdzono już 19 kwietnia. Na razie nie ma informacji, by zachorował któryś z pacjentów.

RPO po wizycie w ośrodku w Gostyninie. "Ściany faktycznie są kolorowe, ale to wszystko jest bardzo mylne"

Dyrekcja ośrodka, w korespondencji przesłanej do biura Rzecznika Praw Obywatelskich zapewnia, że robi wszystko, by zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby. - Zaszczepiono 17 pacjentów. Część osób nie wyraziła zgody na szczepienia - powiedziała w rozmowie z TOK FM Hanna Machińska, zastępca RPO.

Brak warunków na leczenie

Machińska zaznacza, że sytuacja jest trudna, ponieważ odra jest chorobą rozprzestrzeniającą się bardzo szybko. Dodatkowo, osoby już zakażone powinny być natychmiast izolowane, a na to w Gostyninie nie ma odpowiednich warunków. - Tam nie ma żadnych izolatek - stwierdza zastępca RPO. Co więcej, sale w ośrodku są wieloosobowe, pomieszczeń nie da się wietrzyć, więc pacjentów trudno zabezpieczyć.

Przypomnijmy, ośrodek w Gostyninie powołano na mocy ustawy z listopada 2013 roku. Przewiduje ona bezterminowe pozbawiane wolności (już jako pacjentów) osób, które odbyły kary więzienia, ale ze względu na zaburzenia psychiczne zostały uznane za stwarzające zagrożenie dla życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób.

Interwencja RPO

Odra jest chorobą bardzo zaraźliwą.  Wirus przenosi się przez kontakt bezpośredni, a także drogą kropelkową. Wnika przez spojówki oczu lub śluzówki dróg oddechowych. Aby się zakazić wystarczy przebywać w odległości kilku metrów od kaszlącego lub kichającego chorego.

Ryzyko zachorowania jest największe u osób, które są nieszczepione i nie chorowały w przeszłości. Najczęściej zachorowania występują pomiędzy 5 a 7 rokiem życia. Jednak zachorować mogą także dorośli. 

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar wizytował ośrodek w Gostyninie kilka tygodni temu. Stwierdził szereg uchybień. Zwracał uwagę m.in. na brak konkretnych regulacji określających funkcjonowanie ośrodka oraz przepełnienie zakładu. Jak mówiła w kwietniu w TOK FM dr Ewa Dawidziuk z biura RPO, ośrodek w Gostyninie był tworzony z myślą o 10 osobach. Obecnie przebywa w nim 65 osób, choć zgodnie z rozporządzeniem powinno ich być maksymalnie 60.

DOSTĘP PREMIUM