Jak usunąć kleszcza? Co zrobić z miejscem ugryzienia?
Jak usunąć kleszcza? Sposoby
Kleszcze to pajęczaki z rodziny kleszczowatych, które spotyka się je przede wszystkim w lasach, parkach i na łąkach. Mogą przesiadywać na paprociach lub innym listowiu położonym do 1,5 metra od ziemi. Kleszcze łatwo poznać po ich charakterystycznym kształcie przypominającym łezkę, ale przed wyssaniem krwi niełatwo je wypatrzeć ze względu na niewielkie rozmiary (samica osiąga ok. 4 mm długości i podczas ssania jest w stanie zwiększyć swoją masę nawet 200 razy). Występują przy tym w całej Polsce, więc nie trudno wrócić z wyprawy na łono natury, mając na skórze pasażera na gapę.
Jeśli zauważymy na swoim ciele kleszcza, należy pamiętać o zachowaniu ostrożności. Te niepozorne stworzenia mogą być nosicielami groźnych chorób, np. boreliozy, kleszczowego zapalenia mózgu czy anaplazmozy. Dlatego nie wolno usuwać ich ze skóry paznokciami czy za pomocą podgrzewania. Usunięty w ten sposób kleszcz może zwymiotować zassaną krew, co znacznie zwiększa ryzyko zakażenia. Należy przy tym pamiętać, że nie każde ukąszenie od razu musi skończyć się chorobą! Jak usunąć kleszcza? Należy robić to przy użyciu wąskich, precyzyjnych szczypiec (np. pęsety). Za ich pomocą można chwycić kleszcza blisko skóry i pewnym, pozbawionym skrętów ruchem oderwać z miejsca wkucia.
Jak usunąć kleszcza? Co zrobić z miejscem ugryzienia?
Nawet sprawne wykonane usunięcie kleszcza może zakończyć się pozostaniem jego głowy w skórze. Co z nim zrobić? Wówczas najlepiej zwrócić się do lekarza, który podczas zabiegu w znieczuleniu miejscowym wyciągnie pozostałości pajęczaka. Gdy w skórze zostanie sam aparat gębowy, nie zwiększa to szansy na zakażenie i można próbować usunąć resztki samemu za pomocą zdezynfekowanych szczypiec lub igły. Wynika to z faktu, że materiałem zakaźnym jest ślina i treść jelitowa. Po wszystkim należy poddać miejsce ukąszenia dezynfekcji i uważnie obserwować jakiekolwiek zmiany na skórze.
Co może zaniepokoić? Obserwacje należy prowadzić w kierunku pojawienia się rumienia wędrującego. Jest to pierwszy objaw boreliozy, który pojawia się w ciągu od 1 do 3 tygodni po ukąszeniu. To właśnie borelioza jest chorobą najczęściej przenoszoną przez kleszcze. Wówczas w miejscu ukąszenia pojawia się pojedyncza rumieniowa plama lub grudka, a jej centrum stanowi miejsce wkłucia. Często infekcji towarzyszą objawy grypopodobne. W przeciwieństwie do kleszczowego zapalenia mózgu, na które można się zaszczepić, najskuteczniejszą profilaktyką przeciw boreliozie jest unikanie miejsc występowania kleszczy. Jednak nie należy całkowicie rezygnować z przebywania na łonie natury, a pomocne w przeciwdziałaniu ukąszeniom może okazać się dostosowanie stroju do miejsca spaceru czy innej aktywności.
-
Molestował nieletnich i współpracował z SB. Kim był "bankier" Jana Pawła II? "Żył jak pączek w maśle"
-
"Trwa walka nerwów". Gen. Bąk wskazuje, kiedy spodziewać się "istotnych zmian" na ukraińskim froncie
-
Poseł Rutka cytuje hejterskie teksty z TVP. O kim mowa? Karolina Lewicka zgadła od razu
-
W Holandii stworzyli cmentarz, bo Polki "zaczęły pytać, jak mogą pożegnać swoje dzieci"
-
Katolicka "sekta" w Częstochowie. "Wieczorem wybuchały krzyki dzieci, płacz i odgłosy uderzeń"
- Xi Jinping w Moskwie. "Będzie kupa frazesów o przyjaźni, współpracy". Co wyniknie z "napinania muskułów"?
- Niedziele handlowe 2023. Czy 26 marca będzie można zrobić zakupy?
- Adam Bielan zapowiedział pozew przeciwko Jońskiemu i Szczerbie. "To notoryczni kłamcy"
- Zmiana czasu 2023. Kiedy dokładnie przestawiamy zegarki?
- Kiedy są wybory do Sejmu? Te terminy są najbardziej prawdopodobne