Przepisy o SOR-ach doczekały się publikacji. Z kilkunastogodzinnym poślizgiem

Przepisy o Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych doczekały się publikacji - z kilkunastogodzinnym opóźnieniem. Rozporządzenie, które miało obowiązywać od północy dopiero po godzinie 15 znalazło się w Dzienniku Ustaw.
Zobacz wideo

Wchodzące w życie przepisy wprowadzają obowiązkowy triaż - czyli system segregacji pacjentów ze względu na stan zdrowia. W przyszłości na ich podstawie ma zacząć obowiązywać także system TOP SOR połączony ze szpitalnym systemem informatycznym. Środowiska ratowników medycznych i lekarzy medycyny ratunkowej ostro krytykują nowe regulacje twierdząc, że wprowadzają dodatkowe obowiązki niezapewniające jednocześnie na SOR-ach odpowiedniej liczby personelu.

Ministerstwo wielokrotnie chwaliło się już nowymi rozwiązaniami, m.in. na stronie internetowej czy w mediach społecznościowych. Gorzej było jednak z podaniem do publicznej wiadomości konkretnych przepisów. Rozporządzenie powinno zostać opublikowane w Dzienniku Ustaw już o północy. Dokument pojawił się jednak w sieci dopiero po godzinie 15. 

I choć dyrektorzy szpitali zaczęli już dostosowywać swoje SOR-y, to w większości robili to w oparciu o projekt - którego teoretycznie mogli nie znać.

Czytaj także: Będą duże zmiany na SOR-ach. Obowiązkowy triaż

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

TOK FM PREMIUM