Gdzie szukać leków? Resort zdrowia odsyła chorych ... do internetu. Aptekarze zdziwieni

W poszukiwaniu leków Ministerstwo Zdrowia odsyła do internetu i poleca dwa portale: "GdziePOlek.pl" i "ktomalek.pl". Tam pacjenci mogą sprawdzić, w jakiej odległości od ich miejsca zamieszkania znajduje się konkretny produkt leczniczy. Farmaceuci podkreślają jednak, że nie wszystkie apteki są do tego systemu podłączone.
Zobacz wideo

"GdziePOlek.pl" i "ktomalek.pl" to dwa komercyjne portale, które funkcjonują na polskim rynku od lat.

Zdaniem farmaceutów, to nie rozwiązuje problemów. Nie wszystkie apteki bowiem podpisały z właścicielami serwisów umowy. Zatem może zdarzyć się tak, że poszukiwany przez nas lek będzie w aptece tuż za rogiem (niezarejestrowanej w systemie), a nie - jak wskaże portal - kilkanaście lub kilkadziesiąt kilometrów od naszego miejsca zamieszkania.

Jak podaje reporterka TOK FM Agnieszka Rogal, farmaceuci mają żal do urzędników. Podkreślają, że nie po to istnieje Zintegrowany System Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi i codzienne raporty stanu leków, aby resort odwoływał się do prywatnych rozwiązań. Zdaniem aptekarzy, to wprowadza nierówną konkurencję na rynku.

Ministerstwo z kolei odpowiada, że obecnie najważniejsze jest to, aby pacjenci mieli możliwość szybko i bezpłatnie znaleźć informacje o poszukiwanym leku.

W poniedziałek ruszy infolinia

Od poniedziałku działać ma specjalna infolinia (800 190 590), pod którą informacji na temat leków udzielać mają pracownicy Narodowego Funduszu Zdrowia i Generalnego Inspektoratu Farmaceutycznego.

Jak informowali na początku tygodnia aptekarze, problem brakujących leków pojawił się około dwa miesiące temu, ale w ostatnim czasie nasilił się. We wtorek Naczelna Rada Aptekarska napisała list otwarty do Ministerstwa Zdrowia z prośbą o interwencję. Podkreślono w nim, że brakuje około 500 różnych lekarstw, a sytuacja pogarsza się z dnia na dzień.

Problem dotyczył m.in. chorych na cukrzycę, nadciśnienie, choroby serca czy tarczycę.

W czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski zapewnił, że część leków (m.in. na cukrzycę i tarczycę) dotarła już do hurtowni i lada dzień znajdą się w aptekach.

Ministerstwo podkreśla też, że problem z dostępnością leków występuje na terenie niemal całej Europy i wiąże się m.in. z problemami z produkcją substancji czynnej w Chinach, a także z działaniem mafii lekowej.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

DOSTĘP PREMIUM