Ministerstwo uruchamia infolinię w sprawie leków. "Nikt nie odbiera telefonu"

W poniedziałek, od godziny 8 rano, działa infolinia dla pacjentów w sprawie dostępności leków w aptekach. Jak donoszą reporterzy TOK FM, z uzyskaniem informacji są jednak problemy. Na 10 podjętych prób, jedna była udana i skończyła się rozmową z konsultantem.
Zobacz wideo

Infolinia, zgodnie z informacją podawaną przez Ministerstwo Zdrowia, ma działać od poniedziałku do piątku, w godzinach 8-18.

Połączenie z Telefoniczną Informacją Pacjenta jest bezpłatne, numer telefonu to: 800 190 590. Pod nim porad udzielać mają konsultanci Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego.

Jak informuje reporter TOK FM Tomasz Fenske, który od rana sprawdza działanie infolinii - występują problemy. Początkowo, po wybraniu odpowiedniego numeru, włączała się automatyczna sekretarka, która informowała, że "wszyscy konsultanci są zajęci". Kilkanaście minut później - telefonu nie odebrał nikt (nie włączył się też automat).

Ostatecznie, na 10 podjętych prób, jedna okazała się udana i skutkowała rozmową. - Sprawdzałem dostępność leku na astmę w 20-tysięcznym Chełmnie w Kujawsko-Pomorskim. Okazało się, że może być w jednej aptece - mówi nasz reporter.

- W większości przypadków przez trzy minuty słuchałem sygnału oczekiwania, po czym odzywał się nagrany głos: "w celu uzyskania połączenia prosimy o telefon za kilka minut" i automat zakończył rozmowę - dodaje.

Infolinia ws. leków. Jak z niej korzystać?

Zgodnie z instrukcją rozpisaną na stronie Ministerstwa Zdrowia, po wybraniu numeru 800 190 590 powinna zgłosić się automatyczna sekretarka, która poprosi dzwoniącego o wybranie tematu rozmowy.

"Z klawiatury telefonu wybierz cyfrę 3. Wtedy połączysz się z konsultantem, który podpowie Ci, gdzie kupisz lek, którego potrzebujesz”"- czytamy na stronie resortu. "WAŻNE. Wybierając cyfrę 3, połączysz się z bezpośrednio z konsultantem od leków. Jeśli dzwonisz w innej sprawie, wybierz cyfrę 1 lub 2" - podkreślają urzędnicy.

Z infolinii pacjent ma dowiedzieć się, w której aptece znajduje się poszukiwany przez niego lek. Ale przed pójściem do wskazanej apteki lepiej zadzwonić do tej placówki. Numer telefonu powinien podać pacjentowi konsultant infolinii.

Należy też pamiętać, że infolinia nie udziela informacji o dawkowaniu leków, ich zamiennikach oraz nie rezerwuje leków w aptece. O te szczegóły należy pytać lekarza lub farmaceutę.

Problem z dostępnością leków

Uruchomienie infolinii jest efektem problemu z dostępnością leków, jaki zauważany jest od kilku tygodni. W ubiegły poniedziałek farmaceuci wystosowali do ministra zdrowia list otwarty, w którym poinformowali, że brakuje podstawowych medykamentów m.in. na cukrzycę, tarczycę, nadciśnienie czy choroby serca. Nadmienili też, że "sytuacja pogarsza się z dnia na dzień".

Pod koniec tygodnia minister Łukasz Szumowski podał, że leki są dostarczane do hurtowni i problem powinien być coraz mniej odczuwalny.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (46)
Brakuje lekarstw. Inforlinia ministerstwa zdrowia
Zaloguj się
 • c.t.k

  Oceniono 14 razy 10

  Równie dobrze mogli powiedzieć: "Szanowny Pacjencie, w sprawie informacji o lekach, pisz na Berdyczów, oraz nie mamy pańskiego płaszcza...., Jak to przechodziłaś? Z tragarzami? — Tak, przechodziliśmy, z tragarzami,.....A gdyby tutaj staruszka przechodziła do domu starców,....No i ch...

 • czechy11

  Oceniono 9 razy 9

  Leków ni ma
  Samochodów elektrycznych ni ma
  Stadnin koni tez już prawie ni ma
  Nawet baba z PiS infolinii zniknęła

  Doprawdy państwo działa perfekcyjnie.

 • tempa-dzida2

  Oceniono 8 razy 8

  Przecież leków nie brakuje. Polacy do urn wyborczych!!!
  Przy urnie można włączyć każdą ... infolinię

 • notremak

  Oceniono 7 razy 7

  Należałoby uruchomić infolinię katopissministra Szumowskiego:
  "Oddaliśmy służbę zdrowia pod opiekę Najświętszej Panience, więc do Niej te pretensje".

 • wawiak57

  Oceniono 7 razy 7

  A co się PIS udało, otworzyli infolinię to sukces, a że nie działa to raczej dla dobrej zmiany standard.

 • notremak

  Oceniono 6 razy 6

  Wracam od internisty.
  Przepisał mi pissdzielską infolinię.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX