Dziennie jedz pół kg warzyw i owoców i spaceruj 45 min. "Otyłość jest chorobą" - alarmuje ekspert
- Otyłość jest chorobą. To przewlekły stan zapalny w organizmie o umiarkowanym nasileniu. Nadwaga to nie jest problem estetyczny, ale naszego zdrowia. Otyłość jest matką wszystkich chorób - mówił w TOK FM profesor Mirosław Jarosz - międzynarodowy ekspert ds. żywienia, przedstawiciel Polski ds. żywienia w WHO i twórca Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej,
Jak tłumaczył, 90 procent przypadków cukrzycy typu 2 jest związana z otyłością. Podobnie jak nadciśnienie, z którym zmaga się 10 milionów Polaków, choroba niedokrwienną serca (3 miliony), stany przedrakowe (12 milionów) i demencja (pół miliona).
- Szkoła i lekarz rodzinny powinny na to zwracać uwagę. Informacja dla pacjenta, że musi się zająć masą ciała jest obowiązkowa. Lekarz ma ocenić stan zdrowia. Musi rozpoznać otyłość - podkreślił.
To się opłaca
O tym, jak duży wpływ na zwalczanie otyłości u dzieci powinna mieć szkoła. prof Jarosz przekonał się prowadząc Szwajcarsko-polski Program Współpracy „Zachowaj równowagę”. Polegał on m.in. na wprowadzaniu zasad odpowiedniego żywienia i promowaniu aktywności fizycznej w szkołach. Za jego sprawą w latach 2015-16, w 10 procentach polskich szkół, w których był prowadzony, udało się spowodować spadek otyłości u 3 procent uczniów.
- To 8 tysięcy uczniów i koszt 800 tys zł. Koszt dla wszystkich szkół w kraju wyniósłby 8 mln zł. Uratowalibyśmy 80 tys. dzieci od otyłości. To się opłaca - przekonywał ekspert.
Profesor Jarosz podkreślał też, jak ważny dla uniknięcia otyłości jest wysiłek fizyczny. Przypomniał, że WHO wpisała go do piramidy żywienia.
Specjalista radzi, żeby - dla zdrowia - spacerować dziennie co najmniej 45 minut.
Podkreślił też rolę warzyw i owoców. Jak mówił, powinny być one elementem połowy posiłków, które spożywamy w ciągu dnia - warto jeść pół kilo warzyw i owoców dziennie, z przewagą warzyw.
Potrzebne jest zaangażowanie państwa
Jak zauważył profesor Mirosław Jarosz, sytuacja nie poprawi się bez powszechnej edukacji, kampanii w mediach i rozwoju rozwój infrastruktury, która sprzyja aktywności fizycznej.
- Trzeba zadać sobie pytanie, czy jesteśmy dojrzałym społeczeństwem? Wiele sektorów państwa musi wykazać zrozumienie i wysiłek, żeby poprawić w swoim zakresie to, co może korzystnie wpłynąć na nasze zdrowie - stwierdził.
Dodał, że jeżeli nie przeznaczy się na ten cel pieniędzy, w przyszłości potężne wydatki będą czekały NFZ - ze względu na coraz większą liczbę chorych.
DOSTĘP PREMIUM
- Kaczyński nic nie wie o aferze "willa plus"? "Jest jak Jan Paweł II. Nikt mu jeszcze nie wydrukował Internetu"
- Ukraina urządziła "pokazuchę" przed szczytem z UE, ale na nie wiele się to zda. "Będzie rozczarowanie"
- Putin skleja się ze Stalinem. "Nowa tradycja w rosyjskiej propagandzie"
- Oświadczenie Redakcji TOK FM w sprawie komunikatu KRRiT [aktualizacja]
- Ratownicy sprowadzili wyczerpanego narciarza. Akcja TOPR po zamknięciu Tatr
- Szewach Weiss nie żyje. Były ambasador Izraela w Polsce miał 87 lat
- Irański reżim boi się tańca. "Jest uważny przez fundamentalistów islamskich za grzeszną aktywność"
- Polki najczęściej chorują na raka piersi. A jedynie 30 proc. wykonuje mammografię
- Cały obszar Tatr zamknięty dla ruchu turystycznego
- Duży pożar w Rosji. Płonął magazyn ropy naftowej w pobliżu granicy z Ukrainą