Dziennie jedz pół kg warzyw i owoców i spaceruj 45 min. "Otyłość jest chorobą" - alarmuje ekspert

- Szkoła i lekarz rodzinny powinni na to zwracać uwagę. Na informację dla pacjenta, że musi się zająć masą ciała, ona jest obowiązkowa. Lekarz ma ocenić stan zdrowia. Musi rozpoznać otyłość - mówił w TOK FM profesor Mirosław Jarosz.
Zobacz wideo

- Otyłość jest chorobą. To przewlekły stan zapalny w organizmie o umiarkowanym nasileniu. Nadwaga to nie jest problem estetyczny, ale naszego zdrowia. Otyłość jest matką wszystkich chorób - mówił w TOK FM profesor Mirosław Jarosz -  międzynarodowy ekspert ds. żywienia, przedstawiciel Polski ds. żywienia w WHO i twórca Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej, 

Jak tłumaczył, 90 procent przypadków cukrzycy typu 2 jest związana z otyłością. Podobnie jak nadciśnienie, z którym zmaga się 10 milionów Polaków, choroba niedokrwienną serca (3 miliony), stany przedrakowe (12 milionów) i demencja (pół miliona).

- Szkoła i lekarz rodzinny powinny na to zwracać uwagę. Informacja dla pacjenta, że musi się zająć masą ciała jest obowiązkowa. Lekarz ma ocenić stan zdrowia. Musi rozpoznać otyłość - podkreślił.   

To się opłaca

O tym, jak duży wpływ na zwalczanie otyłości u dzieci powinna mieć szkoła. prof Jarosz przekonał się prowadząc Szwajcarsko-polski Program Współpracy „Zachowaj równowagę”. Polegał on m.in. na wprowadzaniu zasad odpowiedniego żywienia i promowaniu aktywności fizycznej w szkołach. Za jego sprawą w latach 2015-16, w 10 procentach polskich szkół, w których był prowadzony, udało się spowodować spadek otyłości u 3 procent uczniów. 

- To 8 tysięcy uczniów i koszt 800 tys zł. Koszt dla wszystkich szkół w kraju wyniósłby 8 mln zł. Uratowalibyśmy 80 tys. dzieci od otyłości. To się opłaca - przekonywał ekspert.

Profesor Jarosz podkreślał też, jak ważny dla uniknięcia otyłości jest wysiłek fizyczny. Przypomniał, że WHO wpisała go do piramidy żywienia. 

Specjalista radzi, żeby - dla zdrowia - spacerować dziennie co najmniej 45 minut. 

Podkreślił też rolę warzyw i owoców. Jak mówił, powinny być one elementem połowy posiłków, które spożywamy w ciągu dnia - warto jeść pół kilo warzyw i owoców dziennie, z przewagą warzyw.

Potrzebne jest zaangażowanie państwa

Jak zauważył profesor Mirosław Jarosz, sytuacja nie poprawi się bez powszechnej edukacji, kampanii w mediach i rozwoju rozwój infrastruktury, która sprzyja aktywności fizycznej.

-  Trzeba zadać sobie pytanie, czy jesteśmy dojrzałym społeczeństwem? Wiele sektorów państwa musi wykazać zrozumienie i wysiłek, żeby poprawić w swoim zakresie to, co może korzystnie wpłynąć na nasze zdrowie - stwierdził. 

Dodał, że jeżeli nie przeznaczy się na ten cel pieniędzy, w przyszłości potężne wydatki będą czekały NFZ - ze względu na coraz większą liczbę chorych.

Pobierz aplikację TOK FM i słuchaj na smartfonie

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM