Krakowski szpital będzie leczył powietrzem oczyszczanym przez pszczoły. Na czym polega uloterapia?

Wejdź, połóż się, zrelaksuj i oddychaj powietrzem oczyszczonym przez... pszczoły. W jednym z krakowskich szpitali psychiatrycznych pacjenci będą leczeni poprzez uloterapię.
Zobacz wideo

Krakowski szpital będzie leczył pszczołami. Na terenie parku, który otacza Szpital Psychiatryczny im. Babińskiego w Krakowie, fundacja Apikultura postawiła specjalny domek, w którym można oddychać powietrzem oczyszczanym przez pszczoły. A takie powietrze - zwane ulowym - jest całkowicie antyseptyczne - pozbawione bakterii, wirusów czy grzybów.

Drewniany domek, który przypomina nieco saunę, ma wymiary dwa na dwa metry i mieści dwie leżanki. To pod nimi ukryte są cztery ule i mieszkające w nich pszczoły. W ten sposób wewnątrz tworzy się mikroklimat podobny do tego panującego w ulu. Zadaniem pacjenta jest położyć się na leżance i zrelaksować, wdychając pachnące propolisem powietrze. Co ważne, do uloterapii wybrano pszczoły łagodnej rasy, które nie zrobią krzywdy pacjentom. 

Uloterapia ma pozytywny wpływ między innymi na układ nerwowy. Pozytywny wpływ może mieć już półgodzinny pobyt w domku. Wskazania do tego rodzaju terapii to między innymi zaburzenia snu czy syndrom nieustępującego zmęczenia. Ale oczyszczane przez pszczoły powietrze pomaga również osobom cierpiącym na astmę i inne schorzenia dróg oddechowych. Pomaga również wzmacniać odporność.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

DOSTĘP PREMIUM