Nowe leki na raka piersi będą refundowane od września

Kobiety walczące z rakiem piersi od września będą miały dostęp do nowoczesnych leków. Minister Zdrowia zapowiedział rozszerzenie listy leków refundowanych przez państwo i twierdzi, że w walce z tą groźną chorobą wchodzimy na europejski standard.
Zobacz wideo


Trzy nowe substancje które wejdą do programu lekowego i będą tym samym refundowane mają pomagać w walce z chorobą, ale też poprawiać komfort leczenia dla pacjentek. Na nowej liście refundacyjnej od 1 września mają pojawić się innowacyjne leki Kisqali i Ibrance stosowane w leczeniu zaawansowanego raka piersi. A leki Perjeta i Herceptin będą dostępne w ramach skojarzonego, przedoperacyjnego leczenia raka piersi.

- Możemy zaoferować pacjentkom to, co jest im oferowane w sąsiednich, zachodnich krajach - powiedział minister Łukasz Szumowski. I dodał, że od września nowoczesne leki będą też stosowane przed operacjami, bo po pierwsze wiele pacjentek tego wymaga, po drugie, bo to poprawia skuteczność leczenia. Szefowa stowarzyszenia Amazonek Krystyna Wechman mówi, że to otwarcie nowego rozdziału w walce o zdrowie pacjentek. - Nie będziemy musieli robić zbiórek, będziemy mogli skupić się bardziej na uświadamianiu kobiet, na profilaktyce - stwierdziła. 

Dodajmy, że jesienią powstaną też pierwsze breast cancer unity, czyli ośrodki kompleksowego leczenia raka piersi. Jest się czym szczycić, ale w niczym nie zmienia to faktu, że jak wyliczyły fundacje onkologiczne ciągle ponad połowa leków znajdujących się w standardach w innych krajach europejskich w Polsce nie jest refundowana i dostępna dla pacjentów.  

TOK FM PREMIUM