Kiedy się szczepić na grypę? Który moment jest najlepszy?

Dreszcze, nagłe pogorszenie samopoczucia, gorączka i potworne bóle mięśni - jesienią i wiosną każdy z nas obawia się szalejącej grypy. Niedawno Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny poinformował, że pierwsza partia szczepionek przeciw grypie na sezon 2019/2020 jest już dostępna. Kiedy się szczepić na grypę?
Zobacz wideo

Grypa - objawy, zaraźliwość, powikłania

Grypa potrafi położyć nas do łóżka na tydzień, a nawet dłużej. Nie każdy jednak wie, że na grypę nie pomogą antybiotyki. W końcu grypa to ostra choroba wirusowa - a nie bakteryjna - wywoływana przez wirusy grypy A, B i C, a zarazić nią można się bardzo łatwo poprzez kontakt z chorym lub drogą kropelkową. Przebieg grypy może być różny, czasem skończy się na lekkiej gorączce i lekach bez recepty, ale u niektórych stan może być zdecydowanie cięższy i konieczna będzie wizyta u lekarza. Należy przy tym pamiętać, że grypy nie wolno bagatelizować i w razie wystąpienia objawów o dużym nasileniu należy jak najszybciej udać się do specjalisty. 

Wciąż jednak wielu chorych nie wierzy, że tak powszechna i regularnie dopadająca nas choroba, zbagatelizowana, może być zdecydowanie większym zagrożeniem, niż sobie wyobrażamy. Dzieje się tak, ponieważ grypa to nie tylko wymienione wyżej objawy. Zdarza się, że występują po niej powikłania, które mogą dotyczyć nawet 3 proc. chorych. Najbardziej narażone są dzieci, osoby starsze i osoby o obniżonej odporności np. z powodu innej choroby. Do powikłań zalicza się m.in.: zapalenie płuc, zapalenie mięśnia sercowego, niewydolność nerek czy nawet zapalenie opon mózgowych.

Grypa jest szczególnie niebezpieczna w czasie pandemii. Wystarczy przypomnieć, co działo się w Polsce w 1971 roku, kiedy liczba chorych wynosiła ok. 5 mln, z czego ok. 25 tysięcy osób zmarło. Z racji, że na grypę nie ma lekarstwa, a walczy się jedynie z poszczególnymi objawami, jak gorączka czy bóle mięśni, łatwiej jest jej zapobiegać niż leczyć. Pomocne okazują się w tym szczepionki.

Czy szczepić się na grypę? Kiedy przyjąć szczepionkę?

Wielu z nas stawia sobie pytanie: kiedy zaszczepić się przeciw grypie? W 2019 roku sezon szczepień przeciwko grypie został opóźniony, o czym podczas Flu Forum poinformowali eksperci Ogólnopolskiego Programu Przeciwko Grypie. Miało to z wiązek z corocznymi działaniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), której prace przedłużyły o miesiąc badania nad nowym i bardziej inwazyjnym wirusem A/H3N2. Jednak w połowie września Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny poinformował, że pierwsza partia szczepionek przeciw grypie na sezon 2019/2020 jest już dostępna. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, żeby Polacy mogli zacząć się szczepić.

Który moment jest najlepszy? Szczepienie przeciwko grypie warto wykonać jak najwcześniej, a więc przed aktywnością wirusa w populacji. Jednak wykonanie go już w trakcie aktywności wirusa również jest możliwe i potrzebne, można więc zrobić to zarówno we wrześniu, jak i w grudniu czy styczniu. Jak się zaszczepić na grypę? W pierwszej kolejności trzeba udać się do lekarza rodzinnego po receptę, a jeśli ten w czasie badania nie zauważy przeciwwskazań do podania szczepionki, to spokojnie możemy zakupić stosowany preparat w aptece. Następnie wystarczy udać się z wykupionym preparatem do przychodni lekarskiej, gdzie szczepionka zostanie podana domięśniowo.

Chcesz wiedzieć więcej o grypie? Posłuchaj krótkich odcinków audycji Ewy Podolskiej. Możesz to zrobić na telefonie, w aplikacji TOK FM:

DOSTĘP PREMIUM