Warszawa doczekała się gabinetów ginekologicznych bez klauzuli sumienia. Choć ratusz się nimi nie chwali

W Warszawie od sierpnia działają już dwa, bezpłatne gabinety ginekologiczne bez klauzuli sumienia. To jedna z obietnic złożonych w czasie kampanii wyborczej przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego.
Zobacz wideo

Gabinety te są wolne światopoglądowo, co znaczy, że od dyżurujących tam lekarzy można dostać receptę na antykoncepcję awaryjną czy tabletki hormonalne. Można też uzyskać konsultację, poradę lub skierowanie na badania diagnostyczne.

Gabinety mieszczą się w szpitalu na Solcu oraz w Szpitalu Praskim.

Stołeczna pełnomocniczka ds. kobiet Katarzyna Wilkołaska-Żuromska - w rozmowie z Agnieszką Rogal z TOK FM - zapewnia, że w gabinetach tych "będą po prostu respektowane prawa kobiet i będą udzielane im wszystkie świadczenia, które są gwarantowane w koszyku świadczeń".

Ratusz gabinetami się nie chwali

Jak podaje nasza reporterka, gabinety bez klauzuli sumienia działają w Warszawie już od sierpnia, choć do tej pory nie było o nich głośno, a mieszkanki stolicy - w zdecydowanej większości - w ogóle nie wiedzą o ich istnieniu.

Prezydent Rafał Trzaskowski wspomniał jedynie krótko, że Warszawa takie gabinety ma - podczas gali plebiscytu "Warszawianka Roku", która odbyła się na początku października. - W kampanii mówiłem, że najważniejszym punktem dla nas są prawa kobiet i będziemy ten program wspólnie realizować. Wszyscy czuliśmy, że w tym obszarze jest spory deficyt. (…) Mamy dostęp do opieki lekarskiej bez klauzuli sumienia i gabinety dla pacjentek z niepełnosprawnościami - powiedział podczas gali Trzaskowski.

Na stronie ratusza jednak próżno szukać informacji wprost - o gabinetach wolnych światopoglądowo. Oficjalnie funkcjonują one jako miejsca przystosowane do przyjmowania pacjentek z niepełnosprawnościami.

Ich powstanie władze miasta rzeczywiście ogłosiły w sierpniu. Rafał Trzaskowski przekonywał wówczas, że to jeden z elementów zapowiadanego przez niego w programu "Warszawa dla kobiet". W związku z tym, zarówno w szpitalu na Solcu, jak i na Pradze pomoc ginekologiczną znajdzie pacjentka z każdego rodzaju niepełnosprawnościami: m.in. ruchową, wzroku, neurologiczną czy psychiczną.

Gabinety bez klauzuli sumienia działają już w Poznaniu, gdzie są finansowane z miejskich środków i cieszą się dużą popularnością. Ich powstanie - również w Warszawie - zapowiadał podczas kampanii wyborczej Rafał Trzaskowski. Przekonywał, że takie miejsca będą wyraźnie oznaczone, aby każda pacjentka wiedziała, gdzie jej prawa są w pełni respektowane.

O to, czy, kiedy i na jakich zasadach gabinety wolne światopoglądowo będą działać w stolicy pytała Trzaskowskiego w styczniu radna Koalicji Obywatelskiej Agnieszka Śniegocka-Goździk.

"Uprzejmie informuje, że m.st. Warszawa podjęło działania mające na celu analizę zapotrzebowania mieszkańców na tego rodzaju świadczenia oraz oszacowanie kosztów realizacji takiego przedsięwzięcia" - odpowiedział wówczas (w styczniu) wiceprezydent miasta Paweł Rabiej.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

DOSTĘP PREMIUM