Niepokojące wyniki kontroli aptek. Prawie połowa placówek nie powinna w ogóle działać

Blisko połowa aptek skontrolowanych przez Inspekcję Farmaceutyczną w ostatnich tygodniach nie powinna w ogóle działać - ustalił reporter TOK FM. W momencie wizyty inspektorów w aptekach nie było w farmaceuty. A to ewidentne złamanie przepisów.
Zobacz wideo

Resort zdrowia wziął pod lupę apteki, bo częstsze kontrole zapowiedziano po publikacjach TOK FM. Niecały rok temu opisaliśmy historię pacjentki z Jarocina, której - pod nieobecność w aptece farmaceuty - osoba nieuprawniona wydała 10-krotnie mocniejszy niż zalecony lek narkotyczny. Pacjentka zmarła. Szef resortu Łukasz Szumowski już wtedy zapowiedział działania i co jakiś czas kontrole rzeczywiście się odbywają. 

Prawie połowa aptek bez aptekarza

Tylko w ostatnich tygodniach Inspekcja Farmaceutyczna skontrolowała ok. 1 proc. wszystkich aptek w Polsce, czyli 145 placówek. Wyniki są mocno niepokojące, bo proceder łamania przepisów trwa w najlepsze.

- Zleciliśmy takie kontrole we wszystkich województwach. 43 procent z tych kontroli wykazało, że nie było w nich farmaceuty na miejscu - mówi wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Podkreśla, że prawie wszystkie apteki do kontroli zostały wytypowane, bo wątpliwości w sprawie ich działania pojawiły się już na podstawie analizy systemów elektronicznych.

Wyniki kontroli różnią się w zależności od województwa. W lubuskim i pomorskim we wszystkich skontrolowanych aptekach farmaceuta był na miejscu. Zupełnie inaczej sytuacja wyglądała w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie w dziewięciu na dziesięć skontrolowanych aptek nie było odpowiedniego personelu. Podobnie sytuacja wyglądała też na Podlasiu. Tam kontroli poddano dziewięć aptek, w ośmiu z nich wykryto łamanie procedur.

Na początek żółta karta

Inspektorzy farmaceutyczni od początku narzekają na obowiązujące przepisy i sugerują, że kontroli z ich strony nikt się tak naprawdę nie boi. Przy pierwszym wykryciu nieprawidłowości, można jedynie wezwać do zaprzestania naruszania prawa. Dopiero druga wizyta i kolejne "przyłapanie" na braku odpowiedniego personelu powoduje dotkliwe konsekwencje. Można wówczas cofnąć pozwolenie na sprzedaż leków, a co za tym idzie zamknąć aptekę.

Jak udało się ustalić reporterowi TOK FM, ostatnie kontrole ujawniły co najmniej czterech "recydywistów". Inspekcje miały wszcząć procedurę wstrzymania pozwolenia. Postępowanie jest jednak na wczesnym etapie, a takie sprawy potrafią się ciągnąć latami.

Pobierz aplikację TOK FM. Słuchaj i testuj przez dwa tygodnie.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (29)
Apteki bez farmaceutów
Zaloguj się
 • jeak

  Oceniono 9 razy 7

  Ale nam się Polska "ładnie" zmienia, wszędzie patologie >>> dobra zmiana, zmieniła kraj w bagno.

 • xyz_xyz1

  Oceniono 7 razy 7

  Farmaceucie trzeba zapłacić więcej niż zwykłej osobie bez stosownego wykształcenia. A po co płacić więcej?

 • osiolek31

  Oceniono 4 razy 4

  Pod pojęciem Farmaceuta - nadzór rozumie mgr Farmacji.
  Często właścicielami prywatnych aptek są Technicy Farmacji, ale kierownikiem musi być już mgr Farmacji.
  Znamiennym jest, że mgr Farmacji nie było na ścianie wschodniej, bo z dużym prawdopodobieństwem pracują Oni w Warszawie i innych dużych miastach, gdzie dostaną normalną stawkę za pracę, często także w niedzielę, bo zakaz handlu aptek nie obejmuje.

 • wejsunek47

  Oceniono 6 razy 4

  w matecznikach suwerena pisu niech się modlą o cudownie wyzdrowienie ...apteki zbędne.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 3 razy 3

  To Misiek jednak nie był farmaceutą?
  On tylko sprzątał?

 • and155

  Oceniono 2 razy 2

  Polacy, nic się nie stało!

 • j-ugo

  Oceniono 3 razy 1

  Kontrolerzy ustalili, że w aptece powinien być farmaceuta. Czy farmaceutą jest tylko mgr farmacji po studiach?
  Czy farmaceutą jest także technik farmaceuta po skończeniu odpowiedniej szkoły pomaturalnej?

 • 0

  Skoro najwięcej do powiedzenia ma mały a jeszcze więcej jego zielarka Janina G to farmaceutom może być każdy nawet Suski na jedną czwartą etatu

 • getz54

  0

  PiS zaraz naprawi ten błąd. Juz Ziobro pisze ustawę, zgodnie z którą zamiast farmaceuty wystarczy w aptece przeszkolony kapelan apteczny i krzyz wiszący na ścianie w widocznym miejscu. Wszystko bowiem i tak jest w rękach boga ojca wszechmogącego w trójcy jedynego i Maryi zawsze dziewicy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX