TK stanął po stronie Mazowsza ws. długów szpitali. Władze województwa chcą zmian w prawie

Władze Mazowsza liczą na szybką zmianę przepisów w sprawie finansowania szpitali. Zwłaszcza że po ich stronie stanął Trybunał Konstytucyjny, który stwierdził, że przepis nakazujący obarczanie samorządów długami szpitali jest częściowo niezgodne z konstytucją. To ważny wyrok, bo placówki w całym kraju toną w długach.
Zobacz wideo

Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego przepisy mówiące o tym, że placówki zdrowotne pokrywają swoje straty finansowe we własnym zakresie. A jeśli nie są w stanie tego zrobić - z pomocą powinien przyjść samorząd. Struzik przekonywał, że taki zapis zrzuca na lokalne władze obowiązki związane z polityką zdrowotną państwa, które powinny być realizowane przez rząd.

Trybunał Konstytucyjny - w pięcioosobowym składzie - w większości przychylił się do tej argumentacji. Zdanie odrębne do wyroku złożył jedynie sędzia Mariusz Muszyński.

Jak mówiła sędzia TK Małgorzata Pyziak-Szafnicka, jednostki samorządu powinny otrzymywać z budżetu centralnego środki adekwatne do realizacji zadania zleconego, jakim jest udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Zdaniem Trybunału Konstytucyjnego powszechnie występujące zadłużenie szpitali stanowi "nieodparty dowód na to, że środki przekazywane przez NFZ szpitalom są nieadekwatne do kosztów ich działalności".

Po wyroku TK, zaskarżony przez marszałka Struzika przepis straci ważność - przestanie obowiązywać za 18 miesięcy.

"Sukces pacjentów"

W rozmowie z reporterem TOK FM Elżbieta Lanc z zarządu województwa podkreśliła, że wyrok TK "to sukces przede wszystkim pacjentów". Jak powiedziała, pieniądze, które miały iść na pokrycie długów szpitali, będą mogły zostać przekierowane na przykład na szkolenia dla lekarzy i wszystkie działania związane z promocją zdrowia, które leżą w gestii samorządu.

- Mamy świadomość, że tym wyrokiem nic cudownego się nagle nie zadzieje, ale mam przekonanie, że zaczęliśmy bardzo poważną debatę - uważa Lanc. I zaapelowała: "siądźmy wszyscy - praktycy, lekarze, pacjenci i dokonajmy  weryfikacji tego, co zadziało się naprawdę źle - myślę o sieci szpitali".

Władze Mazowsza mają nadzieję na szybką zmianę przepisów w tym zakresie.

Wzrasta zadłużenie szpitali

Jak wielokrotnie informowaliśmy, sytuacja finansowa szpitali jest bardzo zła. Tylko na Mazowszu zadłużenie sięga 70 mln złotych i niestety - rośnie. To wszystko, jak przekonuje Wojciech Legawiec, dyrektor szpitala psychiatrycznego w Tworkach, odbija się przede wszystkim na pacjentach. - W gorszych warunkach są przyjmowani, bo nie ma pieniędzy na remont. Mniej doposażone są oddziały, bo też nie ma pieniędzy na zakupy aparatury i sprzętu. Ta jakość świadczeń jest po prostu na niższym poziomie - przekonuje. W jego placówce straty w zeszłym roku wyniosły 7 mln zł.  

Jak podawał we wrześniu reporter TOK FM Michał Janczura, na koniec 2018 roku zadłużenie szpitali w Polsce wynosiło 13,1 mld zł. Przed wyborami resort zdrowia nie chciał udzielić informacji, jak wygląda sytuacja za pierwsze półrocze tego roku. Po wyborach - w odpowiedzi na interpelację posła PO Krzysztofa Brejzy - podano, że zadłużenie to wynosi 13,8 mld zł, a więc przez sześć miesięcy wzrosło o około 700 mln zł.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM