Ponad tysiąc przypadków odry w Polsce. Liczba zachorowań rośnie

Od 1 stycznia do 15 listopada br. zanotowano w Polsce 1381 przypadków odry - wynika z meldunku Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny. W tym samym okresie ubiegłego roku zarejestrowano 187 przypadków.
Zobacz wideo

W całym 2018 roku w Polsce było - według danych NIZP-PZH - 339 przypadków odry, w 2017 roku - 63.

Natomiast w bieżącym roku - do 1 stycznia do 15 listopada - zanotowano aż 1381 przypadków tej choroby. Z podanych danych wynika więc jednoznacznie, że liczba zachorowań diametralnie rośnie. 

Jak rozpoznać odrę?

Odra to ostra wirusowa choroba zakaźna. Zakażenie szerzy się drogą kropelkową i przez bezpośrednią styczność z wydzieliną jamy nosowo-gardłowej chorej osoby. Objawy choroby to gorączka, mocny kaszel, wysypka plamisto-grudkowa, zapalenie spojówek, światłowstręt i nieżyt błony śluzowej nosa. Dość częste są powikłania po odrze. Lżejsze to na przykład zapalenie ucha środkowego i zakażenie żołądkowo-jelitowe, a poważniejsze, m.in. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Szczepienie jest jedynym znanym sposobem ochrony przed tą chorobą. Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia uważają, że głównym powodem szerzenia się odry na świecie jest rozpowszechnienie w ostatnich latach nieprawdziwych informacji o niebezpieczeństwie i zbędności szczepień.

Ryzyko zachorowania na odrę jest największe u osób, które są nieszczepione i nie chorowały w przeszłości. Najczęściej zachorowania występują pomiędzy 5 a 7 rokiem życia. Jednak zachorować mogą także dorośli. Noworodki i niemowlęta w pierwszych miesiącach życia otrzymują przeciwciała od matki, jeżeli ona takie przeciwciała posiadała.

Obowiązkowe szczepienia przeciwko odrze wprowadzono w Polsce w 1975 roku. Od tego czasu bezpłatnie otrzymują ją dzieci i młodzież do 19. roku życia. Niezaszczepione osoby dorosłe również mogą się zaszczepić. Dwie dawki szczepionki powinno się przyjąć w odstępstwie minimum czterech tygodni. Szczepionka nie jest refundowana przez Ministerstwo Zdrowia.

Szczepionkę zaleca się przede wszystkim osobom, które mają na co dzień kontakt z dziećmi np. w przedszkolu, szkole, a także pracownikom służby zdrowia oraz podróżującym do krajów, gdzie odnotowywane są epidemie odry lub zanotowano niski poziom zaszczepienia.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

DOSTĘP PREMIUM