Jak odróżnić grypę od przeziębienia? Poznaj najważniejsze objawy

- Odróżnienie grypy od przeziębienia jest bardzo ważne, ponieważ grypa w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do śmierci - o tym, jak odróżnić grypę od przeziębienia w audycji TOK FM Na zdrowie opowiadała Ewa Podolska.
Zobacz wideo

- Grypa zwala z nóg. Jej objawy narastają błyskawicznie. Wieczorem ktoś jest zdrowy, rano nie może wstać z łóżka. Przy grypie mamy wysoką gorączkę, choć bywa - ale rzadko - że grypa jest bezgorączkowa. Gry jesteśmy przeziębieni, nie zawsze towarzyszy temu gorączka. Zazwyczaj mamy stan podgorączkowy 37 - 37,7 stopni Celsjusza. Przy grypie temperatura jest wysoka, 39-40 stopni. Poprzedzają ją silne dreszcze i obfite pocenie się. Szczyt gorączki występuje zazwyczaj 24 godziny po pierwszych objawach - Ewa Podolska mówiła, jak odróżnić przeziębienie od grypy.

Dziennikarka tłumaczyła, że kolejną różnicą jest ból głowy, który przy przeziębieniu jest niczym w porównaniu z tym przy grypie. - Ból głowy przy grypie jest bardzo silny, a środki przeciwbólowe mało skuteczne. Do bólu głowy dołącza czasem ból gałek ocznych i światłowstręt - opowiadała Ewa Podolska.

Kolejne różnice, jak wskazywała redaktorka TOK FM, to katar i kaszel: katar przy grypie jest rzadki, przy przeziębieniu leje nam się z nosa, natomiast kaszlowi przy przeziębieniu towarzyszy ból i drapanie w gardle, ale sam kaszel to raczej pokasływanie, a przy grypie mamy kaszel suchy i męczący, często budzi nas w nocy, zanosimy się kaszlem tak, że mamy uczucie duszenia się, natomiast jeśli pojawia się ból gardła, to w późniejszym etapie choroby.

Prowadząca audycję Przewodnik TOK FM: Na zdrowie wskazała też na typowe dla grypy objawy rzadkie przy przeziębieniu - zapalenie spojówek, w skrajnych wypadkach prowadzące nawet do światłowstrętu, zazwyczaj jest to łzawienie, swędzenie, ból gałek ocznych, w przypadku grypy dość często występuje krwawienie z nosa, rzadko przy przeziębieniu. Poza tym, jak podkreśliła ekspertka, grypa trwa znacznie dłużej niż przeziębienie, zazwyczaj około 2 tygodni, ale zdarza się, że jej objawy utrzymują się o wiele dłużej . Przeziębienie po tygodniu z reguły mija.

Czy przeziębienie może zamienić się w grypę?

- Czy istnieje ryzyko, że nasze przeziębienie przejdzie w grypę? Nie. Obie te choroby są wywoływane przez zupełnie inne wirusy. Grypa nie jest efektem długotrwałego lub silnego przeziębienia - podkreśliła Podolska.

Prowadząca Przewodnik TOK FM przestrzegała, że ciężko jest uniknąć zarażenia się grypą, bo zarażamy się tą chorobą już 6 dni wcześniej, nim rozwiną się objawy choroby i trwa do 5 dni po ustaniu objawów, takich jak gorączka czy ból gardła. - Dlatego zostańmy w domu dłużej i nie roznośmy infekcji dalej - mówiła Ewa Podolska, przestrzegając, że w skrajnych przypadkach grypa i jej powikłania mogą doprowadzić do śmierci. Co roku z powodu powikłań pogrypowych umiera w Polsce kilkadziesiąt osób. Ale tak naprawdę zgonów spowodowanych grypą jest o wiele więcej. Ich liczba jest niedoszacowana.

TOK FM PREMIUM