Heroina, mefedron czy pigułka gwałtu w e-papierosie. Tak eksperymentuje młodzież

Musimy być mądrzejsi przed szkodą - apeluje Główny Inspektor Sanitarny, który wraz z Komendą Główną Policji i szefem NFZ przestrzegają rodziców i młodych ludzi przed używaniem e-papierosów.
Zobacz wideo

Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas przedstawił dane, z których wynika, że 30 proc. uczniów w wieku od 15 do 19 lat regularnie pali elektroniczne papierosy, a 60 proc. co najmniej raz ich próbowało. - Młodzież niestety traktuje e-papierosy jako mniej ryzykowne, zupełnie nie zdaje sobie z tego sprawy, że są to narzędzia do uzależnienia od różnych substancji - powiedział szef GIS. Wskazał, że młodzi ludzie wybierają tę formę konsumpcji nikotyny m.in. z powodu niskiego kosztu i smaku liquidów.

Elektroniczny papieros z e-liquidu tworzy aerozol, który drogą inhalacji jest dostarczany do układu odechowego. - Nasze przesłanie jest takie: młodzi ludzie muszą wiedzieć, że tam mogą być groźne substancje. Młodzież musi wiedzieć, że może stracić życie lub zdrowie - apeluje Jarosław Pinkas.

Narkotyki i e-papierosy

Jak podkreślają eksperci - stoimy przed ogromnym ryzykiem, bo dzieci dodają do popularnych liqiudów narkotyki, w tym na przykład heroinę, metaamfetaminę, mefedron, kokainę czy tzw. pigułkę gwałtu. 

Przerażają także statystyki: w USA odnotowano 47 przypadków zgonów spowodowanych stosowaniem e-papierosów. Szef GIS poinformował, że w Polsce odnotowano dwa zgony na skutek zażycia fentanylu przy użyciu e-papierosa.

To jedna strona medalu. Druga to szkodliwość i toksyczność samych e-papierosów. Wciąż trwają badania na ten temat. - Będziemy mieli coraz więcej danych mówiących, że to może być groźne - podkreśla Pinkas. 

Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (Centers for Disease Control and Prevention - CDC) wprowadziło termin EVALI (e-cigarette, or vaping, product use associated lung injury - EVALI), aby opisać choroby i urazy płuc związane z używaniem e-papierosów lub waporyzacją.

Obecnie istniej ponad 8 tysięcy różnych e-liquidów, w tym m.in o smaku popcornu, gumy balonowej lub czekolady - do nich młodzież dodaje substancje psychoaktywne.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie: 

DOSTĘP PREMIUM