Wiceminister zdrowia: Chorzy na cukrzycę nie powinni przerywać terapii

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński podkreśla, że chorzy zażywający leki z metforminą nie są zagrożeni i powinni kontynuować terapię. Jeżeli Główny Inspektorat Farmaceutyczny wykryje serię leków zawierających substancję toksyczną, od razu zostanie wysłana informacja do aptek, by zablokować sprzedaż.
Zobacz wideo

W tym tygodniu "Dziennik Gazeta Prawna" doniósł o tym, że przyjmowana przez chorych na cukrzycę metformina może zawierać silnie trujący związek chemiczny, m.in. podawany szczurom w celu wywołania u nich chorób nowotworowych. 

Ministerstwo zdrowia czeka na dalsze wyniki analiz, ale wiceminister Janusz Cieszyński podkreślał w TOK FM, że chorzy nie powinni przerywać stosowania leku. - W momencie w którym inspekcja farmaceutyczna ma wątpliwości co do tego, czy takich lek jest bezpieczny, to w oparciu o sprawdzone procedury od razu publikuje komunikat. Od tego momentu nie można wydać takiego leku w aptece - wyjaśniał Cieszyński. Dzięki e-receptom będzie też można dotrzeć do osób, które kupiły zanieczyszczone leki.

Także Europejska Agencja Leków przekonuje, że pacjenci mają kontynuować przyjmowanie swoich leków, aby kontrolować cukrzycę.

Minister zdrowia apeluje

Szumowski pytany na antenie RMF FM, czy leki na cukrzycę są na pewno bezpieczne, odpowiedział: "w lekach na cukrzycę nic się nie zmieniło". - To nie jest zanieczyszczenie pod postacią dosypania jakieś trucizny do leku, w trakcie procesu produkcji pojawiają się śladowe ilości tych substancji, ale tak było zawsze - podkreślił.

Wyjaśnił, że "Europejska Agencja Leków zaczęła badać nowymi metodami, bardzo dokładnie wszystkie substancje i odkryła śladowe ilości tych nitrozoamin w leku na cukrzycę, natomiast to nie jest zanieczyszczenie, tylko naturalny proces produkcji".

Na pytanie, czy jakiekolwiek leki na cukrzycę zostaną wycofane, odpowiedział: "każde będą badane, żeby była jasność, my zbadamy dokładnie każdą serię, jeżeli w danej serii nagle się okaże, że tych substancji jest więcej, to tak, jak z każdym lekiem, on będzie wycofany". Zaznaczył, że na razie takich sygnałów nie ma.

- Te leki do tej pory ratowały życie, nic się w nich nie zmieniło i nadal ratują życie - podkreślił. Tłumaczył, że "nic nowego się nie wydarzyło, produkcja była taka sama przez lata i po prostu dokładniejsze metody wykryły śladowe ilości substancji".

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

TOK FM PREMIUM