Kontrowersje wokół słodyczy dla dzieci. "Przemysł spożywczy dąży do uzależnienia nas od dwóch substancji"

- Dzieci naśladują rodziców i dziadków. Jeśli my źle jemy, to i one będą źle jadły. Zostawiajmy im gdzieś w zasięgu ręki produkty, które są zdrowe - radził w TOK FM pediatra prof. Paweł Januszewicz.
Zobacz wideo

Czas świąt to zazwyczaj także czas wzmożonego jedzenia słodyczy przez dzieci. Stoły uginają się pod ciastami, a prezenty często składają się z samych słodkości - bo to w końcu najłatwiejszy do kupienia podarek, który "ucieszy każdego malucha". 

Słodycze jako prezenty? Kontrowersyjne!

- Cukry to najbardziej kontrowersyjny rodzaj wynagradzania dziecka za cokolwiek. Wydaje się, że im mniej cukrów prostych w diecie dziecka, tym lepiej dla niego. Cukier jest substancją uzależniającą. Przemysł spożywczy na całym świecie dąży do tego, żeby uzależnić odbiorcę od dwóch substancji: pierwszą jest nadmiar cukru dodawanego wszędzie, drugą jest sól - mówił w TOK FM pediatra, prof. Paweł Januszewicz. Tłumaczył, że to właśnie cukry proste odpowiedzialne są za dwie katastrofy zdrowotne: otyłość i próchnicę, która może prowadzić do kłopotów z żuciem i trawieniem, a w konsekwencji wielu innych problemów. 

Co więc zrobić, aby dzieci w święta nie przesadzały ze słodyczami? Dać im dobry przykład, a na stole postawić dużo świeżych i suszonych owoców. - Dzieci naśladują rodziców i dziadków, więc zostawiajmy im gdzieś w zasięgu ręki produkty, które są zdrowe. Dzieci nas naśladują. Jeśli my źle jemy, to i one będą źle jadły - podkreślił. 

Jak mówił gość TOK FM, sam dziadek ośmiorga wnucząt, choć w święta czy przy specjalnej okazji można pozwolić dzieciom na odrobinę słodkiego szaleństwa, ważna jest dla niego "długofalowa perspektywa" oraz dawanie swoim pociechom dobrego przykładu przez cały rok. - Standardy naszego żywienia, które my nawet nieświadomie przekazujemy dziecku, są pewnego rodzaju takim głównym fundamentem. Albo ten fundament jest ok, albo jest wadliwy - podsumował. 

Całej rozmowy posłuchasz też wygodnie na telefonie dzięki aplikacji TOK FM:

DOSTĘP PREMIUM