Jak smog niszczy naszą skórę? "Metale ciężkie tną jej białka ochronne"
Ekspertka przypomniała, że pyły zawieszone 2,5 PM zawierają metale ciężkie, takie jak nikiel, pallad i kobalt, a to ma negatywny wpływ nie tylko na nasze płuca, ale także na skórę, która ma kontakt z zanieczyszczonym powietrzem.
- Skóra jest jednym z organów obronnych organizmu. Jeśli działa poprawnie, ma szczelną barierę lipidową przepuszczalną dla powietrza, ale nieprzepuszczalną dla dużych cząstek. Niestety zanieczyszczenia obecne w powietrzu niszczą tę barierę - mówiła ekspertka w TOK FM i tłumaczyła, jak to się odbywa:
- Metale ciężkie, które są obecne w pyłach PM 2,5, tną białka ochronne skóry. Jednym z tych białek ochronnych skóry jest filagryna. Tę reakcję odkryto w zespole profesora Bala już ponad 10 lat temu i okazało się, że to ochronne białko odpowiedzialne za szczelność naszej bariery skórnej, odpowiedzialne za wspomaganie przy atopowym zapaleniu skóry i przy alergiach na metale, jest cięte w momencie kontaktu z metalami ciężkimi, takimi jak nikiel, pallad, nawet miedź - opowiadała chemiczka.
Wyjaśniała, że część efektów jest widzialnych gołym okiem. Np. to, że nasza skóra wygląda na poszarzałą, bardziej zmęczoną, pojawiają się zaczerwienienia, świąd, suchość, co jest efektem niepoprawnie działającej bariery skórnej i niepoprawnie nawilżonej skóry.
Jak podkreślała Zawisza, w skórze zachodzą też różne reakcje w kontakcie z zanieczyszczeniami znajdującymi się w smogu: - Taki metal osiadając na filagrynie, tworzy z nią kompleks, który jest katalizatorem sam dla siebie i potrafi pociąć swoją strukturę w taki sposób, że element tego białka zostaje połączony z metalem, który jest immunogenny, czyli wnika do wnętrza skóry i może wywoływać alergie skórne - tłumaczyła, dodając, że jedną z najpopularniejszych alergii kontaktowych jest właśnie alergia na metale.
Jak możemy się bronić przed szkodliwym działaniem smogu?
Izabela Zawisza podkreślała, że jest to bardzo trudne. Można myć skórę po ekspozycji na smog, ale należy pamiętać, że detergenty też zaburzają działanie obronne warstwy lipidowej. Ekspertka wspomniała, że na rynku dostępne do specjalne kremy barierowe, które mają za zadanie ochronę skóry przed smogiem.
-
"Najlepiej wyrzuć na śmiecie jak obierki". Tajemnica "dzieci z beczki"
-
Najpierw obdukcja, teraz donos. Aktywista po akcji SOP w Świdniku: Tak tego nie zostawię
-
Awantura z Polską to temat numer jeden w Ukrainie. Obrywa się też Zełenskiemu
-
Katastrofa w seminariach i "ciemna noc" Kościoła. "Stworzono w nim eldorado dla przestępców"
-
Uchodźcy z granicy. Trafili do szpitala i wcale nie chcą go opuszczać. "To im uratuje życie"
- Kolejnemu rządowi PiS "puszczą wszystkie hamulce". "Będą chcieli osłabić lub nawet kupić TVN" [podkast DZIEŃ PO WYBORACH]
- Orgia księży w Dąbrowie Górniczej. Duchowny ostro o polskim Kościele: Rozpusta, rozpasanie, bezrozum
- "Kładę się spać i widzę linię, która idzie mi przez salon!". Protesty i okrągły stół w sprawie kolei CPK na Śląsku
- Krzysztof Brejza zawiesił kampanię. "Dotarły do mnie szokujące informacje"
- 31-latka nie zwróciła pracodawcy komputera, bo się obraziła. Grozi jej do 5 lat więzienia