Jak smog niszczy naszą skórę? "Metale ciężkie tną jej białka ochronne"

Pyły zawieszone 2,5 PM zawierają metale ciężkie, takie jak nikiel, pallad i kobalt, a to ma negatywny wpływ nie tylko na nasze płuca, ale także na skórę. Efekty widziane są gołym okiem, skóra jest szara, zmęczona i przesuszona. O wpływie smogu na naszą skórę z chemiczką i doktorem biofizyki Izabelą Zawiszą rozmawiała w TOK FM Ewa Podolska.
Zobacz wideo

Ekspertka przypomniała, że pyły zawieszone 2,5 PM zawierają metale ciężkie, takie jak nikiel, pallad i kobalt, a to ma negatywny wpływ nie tylko na nasze płuca, ale także na skórę, która ma kontakt z zanieczyszczonym powietrzem.

- Skóra jest jednym z organów obronnych organizmu. Jeśli działa poprawnie, ma szczelną barierę lipidową przepuszczalną dla powietrza, ale nieprzepuszczalną dla dużych cząstek. Niestety zanieczyszczenia obecne w powietrzu niszczą tę barierę - mówiła ekspertka w TOK FM i tłumaczyła, jak to się odbywa:

- Metale ciężkie, które są obecne w pyłach PM 2,5, tną białka ochronne skóry. Jednym z tych białek ochronnych skóry jest filagryna. Tę reakcję odkryto w zespole profesora Bala już ponad 10 lat temu i okazało się, że to ochronne białko odpowiedzialne za szczelność naszej bariery skórnej, odpowiedzialne za wspomaganie przy atopowym zapaleniu skóry i przy alergiach na metale, jest cięte w momencie kontaktu z metalami ciężkimi, takimi jak nikiel, pallad, nawet miedź - opowiadała chemiczka.

Wyjaśniała, że część efektów jest widzialnych gołym okiem. Np. to, że nasza skóra wygląda na poszarzałą, bardziej zmęczoną, pojawiają się zaczerwienienia, świąd, suchość, co jest efektem niepoprawnie działającej bariery skórnej i niepoprawnie nawilżonej skóry. 

Jak podkreślała Zawisza, w skórze zachodzą też różne reakcje w kontakcie z zanieczyszczeniami znajdującymi się w smogu: - Taki metal osiadając na filagrynie, tworzy z nią kompleks, który jest katalizatorem sam dla siebie i potrafi pociąć swoją strukturę w taki sposób, że element tego białka zostaje połączony z metalem, który jest immunogenny, czyli wnika do wnętrza skóry i może wywoływać alergie skórne - tłumaczyła, dodając, że jedną z najpopularniejszych alergii kontaktowych jest właśnie alergia na metale.

Jak możemy się bronić przed szkodliwym działaniem smogu?

Izabela Zawisza podkreślała, że jest to bardzo trudne. Można myć skórę po ekspozycji na smog, ale należy pamiętać, że detergenty też zaburzają działanie obronne warstwy lipidowej. Ekspertka wspomniała, że na rynku dostępne do specjalne kremy barierowe, które mają za zadanie ochronę skóry przed smogiem.

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

TOK FM PREMIUM