Oczyszczacz powietrza. Jak działa i ile kosztuje? Czy warto go kupić?

W ciągu ostatnich lat coraz częściej słyszy się o złej jakości powietrza w Polsce, a kolejne raporty ekspertów nie wskazują, żeby szybko miało się to zmienić. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na zakup oczyszczaczy powietrza, czyli łatwego i niedrogiego sposobu na poradzenie sobie z zanieczyszczeniami.
Zobacz wideo

Jednak przed zakupem jednego z dostępnych na rynku oczyszczaczy warto zapoznać się z mechanizmem ich działania i jasno określić swoje potrzeby, ponieważ nie wszystkie urządzenia sprawdzą się tak samo dobrze w konkretnych warunkach.

Oczyszczacz powietrza – jak działa?

Oczyszczacze to urządzenia elektryczne wyposażone w filtry, których zdaniem jest usuwanie z powietrza niebezpiecznych substancji (na przykład spalin, pyłów czy dymu tytoniowego) oraz zwykłych zanieczyszczeń, takich jak na przykład psia sierść. To właśnie filtr decyduje o skuteczności działania. Przed zakupem należy upewnić się, jaki typ oraz procent zanieczyszczeń zatrzymywany jest przez konkretny rodzaj filtra. Najważniejszym jest filtr HEPA (High Efficiency Particulate Air Filter) odpowiedzialny za usuwanie pyłów zawieszonych, alergenów, zarodników pleśni, a nawet niektórych bakterii i wirusów. Dodatkowo oznacza się je liczbami, a im wyższa kategoria, tym większa skuteczność.

Ile kosztuje oczyszczacz powietrza? Czy warto go kupić?

Decydując się na zakup oczyszczacza powietrza trzeba wziąć pod uwagę nie tylko rodzaj filtra, ale również wydajność, głośność i funkcje dodatkowe. W przypadku wydajności znaczenie ma rozmiar pomieszczenia, do którego oczyszczacz ma zostać wstawiony. Dla konkretnego modelu oznacza się więc maksymalną powierzchnię w metrach kwadratowych, ale znaczenie ma również wysokość sufitu. W mieszkaniu o wysokim suficie lepszym rozwiązaniem jest dobranie urządzenia przeznaczonego do większych powierzchni, przykładowo w salonie o powierzchni 30 metrów kwadratowych powinno się wówczas postawić oczyszczacz o zalecanej powierzchni przekraczającej tę wartość.

Ważną cechą oczyszczaczy jest również to, jak głośno będą w stanie pracować. Generowany przez nie szum może być uciążliwy - zwłaszcza w sypialni - dlatego głośność urządzenia na najmniejszych obrotach nie powinna przekraczać 35 dB. Warto także wziąć pod uwagę wszelkiego rodzaju dodatki, czyli funkcje nawilżania powietrza albo wspomagającej oczyszczanie jonizacji.

Na rynku znajdą się również modele wyposażone w alarm wymiany filtra, blokadę rodzicielską czy możliwość zdalnego sterowania za pomocą smartfona. To, jak bardzo oczyszczacz będzie doposażony, zależy więc od preferencji i przewidzianego budżetu.

Ile kosztuje oczyszczacz powietrza? Ceny wahają się od kilkuset do nawet kilku tysięcy, jednak należy do nich doliczyć również koszt wymiany filtrów, a te są różne w zależności od rodzaju oraz modelu urządzenia.

Pobierz Aplikację TOK FM i słuchaj sprytnie:

DOSTĘP PREMIUM