Zamiast szukać magicznej różdżki zacznij spełniać fantazje seksualne. "Chcesz sprośności? Poproś o nie partnera"

Jak rozwijać swoje "seksualne ja", jak zacząć rozmawiać z partnerem o swoich potrzebach i o tym, że seks to nie tylko czynność wykonywana w celu prokreacji - mówiła w TOK FM Agnieszka Szeżyńska, coachka intymności i autorka książki "Warsztaty intymności".
Zobacz wideo

W audycji Dobry seks Hanna Zielińska rozmawiała z Agnieszką Szeżyńską, coachką intymności o jej książce "Warsztaty intymności", w której autorka omawia tematy związane z seksualnością, takie jak: pożądanie, wyrażanie swoich potrzeb, pokonywanie seksualnych kompleksów, rozwiązywanie łóżkowych nieporozumień, urozmaicanie życia seksualnego. 

Autorka w TOK FM zdradziła, że pomysł na książkę kiełkował podczas spotkań i warsztatów dotyczących seksualności oraz rozmów z klientami w gabinecie na temat ich życia intymnego. - Ta książka by nie powstała, gdyby nie osoby, które mi zaufały - mówiła Agnieszka Szeżyńska, która prowadzi warsztaty edukacji seksualnej dla dorosłych

Czym jest "seksualne ja"

Według opinii Hanny Zielińskiej książka pokazuje, jak rozwijać "seksualne ja". Dziennikarka TOK FM przytoczyła fragment wstępu, gdzie autorka pisze o tym, że na własnej seksualności każdy zna się najlepiej, tylko czasem trzeba pomóc mu do tego dotrzeć dzięki konkretnym treningom, ćwiczeniom i teorii.

- Wychodzę poza taką definicję seksu pod tytułem "genitalia jedne do drugich". Bardzo szeroko myślę o tej części jestestwa, która ma dużo do powiedzenia o naszej seksualności, na temat naszych relacji z innymi ludźmi. Intymnych - a przez to rozumiem, nie tylko seksualnych, nie tylko cielesnych, ale też emocjonalnych, intelektualnych - mówiła coachka intymności.

- Wygląda na to, że nasza seksualna tożsamość jest czymś, co możemy kształtować - uważa Agnieszka Szeżyńska. Ekspertka porównała naszą seksualność do pokoju, w którym należy posprzątać. Możemy poszukiwać "magicznej różdżki", dzięki której natychmiast wszystko trafi na swoje miejsce, ale warto spojrzeć realistycznie i zacząć od zrobienia rzeczy, które są możliwe w danej chwili, np. jak zrealizować jedną fantazję seksualną.

Coachka seksualna podkreślała, że w dzisiejszym świecie seks ma znacznie szerszą definicję niż działania w celu prokreacji. - Seks to także sposób dawania komuś lub sobie przyjemności, bliskość emocjonalna, pogłębianie więzi - tłumaczyła.

Chcesz sprośności? Poproś o nie partnera

Z książki "Warsztaty intymności" wynika, że dla udanej relacji bardzo ważne jest wzajemne poznawanie potrzeb. Autorka przedstawia przykłady ekspresji potrzeb, np. poczucia, że jest się osobą kochaną w tej relacji: "Poproś, by partner/partnerka podczas seksu mówił/a, że cię kocha", "Poproś, by w życiu codziennym partner/ka mówił/a, kiedy robi coś po to, by wyrazić swoją miłość", "Poproś o więcej tulenia podczas seksu", "Poproś, by partner/ka szeptał/a sprośności podczas seksu" - czytamy.

Autorka książki przyznała, że czasem trudno jest wprowadzać zmiany w życiu seksualnym, które od dłuższego czasu toczy się według utartego schematu. - Konserwatysta seksualny jest w każdym z nas. On pilnuje tego, żebyśmy nie eksperymentowali, żebyśmy za dużo nie zmieniali - mówiła Agnieszka Szeżyńska, dodając, że konserwatyzm jest często zrozumiały, bo każda zmiana wiąże się z jakimś ryzykiem, nawet jeśli obecny stan rzeczy nie jest satysfakcjonujący.

Posłuchaj całej rozmowy Hanny Zielińskiej i Agnieszki Szeżyńskiej w aplikacji TOK FM:

DOSTĘP PREMIUM