Resort zdrowia chce stworzyć ponad 300 poradni psychologicznych dla dzieci. TOK FM dotarło do szczegółów rozwiązań

Celem projektu jest stworzenie sieci poradni psychologiczno - psychoterapeutycznych. Taka placówka ma powstać w każdym powiecie. Chodzi o to, by dzieci z problemami nie trafiały od razu do szpitali. NFZ ma zagwarantować po 500 tysięcy złotych rocznie dla każdego takiego ośrodka.
Zobacz wideo

W resorcie zdrowia słyszymy, że to rewolucja we wspieraniu dzieci i młodzieży z wszelkiego rodzaju problemami psychicznymi. Decyzją ministra ma powstać system stworzony na trzech poziomach. Pierwszy z nich to placówki psychologiczno - psychoterapeutyczne, w których zatrudnieni będą psycholodzy i psychoterapeuci. Drugi to poradnie, w których będzie już dostępna pomoc psychiatryczna. Trzecim poziomem mają być szpitale psychiatryczne. Te ostatnie nie tylko są przepełnione, ale coraz częściej likwidowane. Bardzo często nie ma kto w nich pracować. Eksperci od dawna twierdzili, że pomóc może tylko radykalna zmiana systemu i ...pieniądze.

Jak dowiaduje się w resorcie zdrowia reporter TOK FM, chodzi o to, by w przypadkach, które tego nie wymagają, opóźnić kontakt z psychiatrą i szpitalami psychiatrycznymi. Po pierwsze dlatego, że te znajdują się w dużych miastach, a to często wymaga dalekich podróży. Po drugie dlatego, że to stygmatyzujące dla pacjentów - Informacje o pobycie w szpitalu psychiatrycznym w szkołach roznoszą się bardzo szybko - słyszymy w ministerstwie.

300 placówek

Idea jest taka, by pierwszą pomoc psychologiczną dziecko otrzymywało w swoim najbliższym środowisku. Placówki psychologiczno-terapeutyczne mają zatrudniać przynajmniej dwóch psychoterapeutów, psychologa i terapeutę środowiskowego. Mają działać na terenie powiatu, co - przynajmniej w teorii - gwarantuje szybki dostęp do fachowców. Oznacza też, że zamiast jeździć do dużych ośrodków, dzieci i młodzież otrzymają pomoc we własnym środowisku, które znają i które je zna. W poradniach nie będą pracowali psychiatrzy. Pracownicy poradni mają pozostawać w ścisłym kontakcie ze szkołami i pedagogami szkolnymi.

Aż/tylko 500 tysięcy rocznie?

W ministerstwie dowiadujemy się, że nowe placówki mają działać równocześnie z istniejącymi już ośrodkami, a nie zamiast nich. Padają zapewnienia, że nie będzie likwidowania tych, które teraz mają pełne ręce roboty. Każda z placówek otrzyma 500 tysięcy złotych rocznie. Jeśli uwzględnimy wynagrodzenia dla pracowników, obsługę biurową, organizację lub wynajem pomieszczeń okazuje się, że "rewolucja" na starcie może złapać zadyszkę. Kolejny problem to pozyskanie fachowców. Tych nie jest na rynku zbyt wielu, a w prywatnych gabinetach zarabia lepiej niż w publicznych ośrodkach.

Braki kadrowe, niewydolny system

Braki kadrowe w psychiatrii są znane od lat. Wiele oddziałów, jak choćby ten w podwarszawskim Józefowie zamknięto. Na wielu oddziałach zostali pojedynczy lekarze. W wielu województwach nie ma już oddziałów psychiatrycznych dla dzieci. Lekarze masowo składają wypowiedzenia, głównie ze względu na warunki pracy i warunki leczenia młodych pacjentów.

Konsultant krajowy ds. psychiatrii dzieci i młodzieży prof. Barbara Remberk w zasadzie na każdym kroku alarmuje, że sytuacja jest dramatyczna.

Szpital i długo, długo nic

System skonstruowany jest tak, że w zasadzie z każdym rodzajem problemów psychicznych dzieci i młodzież trafiają do szpitali. Te są przeładowane, nie ma personelu, a konsultanci krajowi, wojewódzcy od lat apelowali o reformę. Jednym z jej elementów miało być właśnie wprowadzenie psychologicznej pomocy środowiskowej. Podobne rozwiązania mają być stosowane w psychiatrii dorosłych. Czuwający nad programem Marek Balicki twierdzi, że model środowiskowy jest zdecydowanie skuteczniejszy. Opiera on opiekę na leczeniu ambulatoryjnym, oddziałach dziennych i leczeniu domowym. Generalnie chodzi o to, by pacjenta leczyć jak najbliżej domu i jak najdalej od szpitala.

Aplikacja TOK FM. Słuchaj i testuj przez dwa tygodnie. 

DOSTĘP PREMIUM