Epidemia bezseksualności. "Ludzie, którzy długo uprawiali słaby seks, potem unikają okazji do porażki"

Badania pokazują, że przyjemność płynąca z seksu pozwala ludziom żyć ze sobą długo i szczęśliwie, a kreatywność sprawia, że w seksie można rozwijać się bez końca. Skąd w takim razie bierze się fakt, że ludzie uprawiają coraz mniej seksu? Tomasz Stawiszyński i Agata Loewe rozmawiali o Deklaracji Przyjemności Seksualnej przyjętej w trakcie Światowego Kongresu Zdrowia Seksualnego w Meksyku.
Zobacz wideo

Agata Loewe, terapeutka seksualna i psychoterpaeutka, założycielka Instytutu Pozytywnej Seksualności opowiadała, że założeniem ogłoszonej w Meksyku Deklaracji Przyjemności Seksualnej jest, aby przyjemność uczynić czymś na kształt prawa człowieka. 

Ekspertka przekonywała, że istnieje coraz więcej badań pokazujących, że seksualność i płynąca z niej przyjemność pozwala parom żyć ze sobą "długo i szczęśliwie". Tłumaczyła, że aby w długim związku nie popaść w rutynę, należy kreatywnie poszukiwać przyjemności dla obu stron. - Jest duży obszar, żeby się można było seksem bawić, tak naprawdę bez końca rozwijać - mówiła ekspertka.

Inne badania - jak wskazywała ekspertka - pokazują, że kiedy przeżywasz przyjemność, także tę seksualną, aktywizują się pewne obszary w mózgu, co przekłada się później na całe funkcjonowanie.

Epidemia bezseksualności coraz bardziej widoczna

Tomasz Stawiszyński nawiązał do książki "Generation Me", z której wynika, że ludzie uprawiają coraz mniej seksu. - Pokolenie ludzi wchodzących w dorosłość z jednej strony traktuje tę sferę jako sferę rozmaitych zagrożeń, nadużyć etc. A z drugiej strony  wycofuje się do wirtualnego świata, gdzie interakcje są bezpieczne, nie angażują cielesności, która jest sferą nierozpoznaną, w dużym stopniu nieoswojoną  - mówił prowadzący audycję.

Gościni programu zgodziła się, że w obecnych czasach ludzie zaczynają unikać seksu. Jednym z powodów według niej jest to, że człowiekowi brakuje pozytywnych wzmocnień i skojarzeń. - Wszędzie indziej ta przyjemność jest podkreślana i mamy bardzo dużo nagród, np. nie możesz przestać grać w Candy Crush Saga, bo cały czas masz pozytywne wzmocnienia. Po dobrym posiłku można się dobrze poczuć, po dobrym seksie też tak można się poczuć, ale jeżeli nie ma się doświadczeń albo ma się kiepskie doświadczenia, to nam się odechciewa seksu na długie lata - mówiła Loewe.

Edukatorka seksualna dodała, że epidemia bezseksualności u dorosłych jest bardzo widoczna. - To są ludzie, którzy tak długo uprawiali mierny, słaby seks, że potem unikają okazji do porażki, do poczucia braku własnych kompetencji - mówiła.

Ludzie uciekają w pracę albo rodzicielstwo

Według ekspertki ludzie wolą zająć się tym, co im dobrze wychodzi, mogą np. uciekać w pracę albo w bycie świetnymi rodzicami. Mogą mieć świetne relacje z partnerem na różnych płaszczyznach, a problemy z seksem potrafią zamieść pod dywan na długie lata.

Tomasz Stawiszyński zwrócił uwagę, że w Polsce mimo spadku liczby osób deklarujących się jako wierzące, religia katolicka wciąż silnie wpływa na myślenie o swoim ciele. - A tam jednak zasadniczym celem stosunku seksualnego jest reprodukcja - mówił dziennikarz, dodając, że kiedy przyjemność seksualna ma być jedynie dodatkowym bonusem, to zupełnie odwraca perspektywę w stosunku do Deklaracji Przyjemności przyjętej w Meksyku.

Posłuchaj całej audycji. Pobierz Aplikację TOK FM i słuchaj sprytnie:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (86)
Epidemia bezseksualności. "Ludzie unikają okazji do porażki"
Zaloguj się
 • amarga

  Oceniono 7 razy 5

  "Gościni" ??? Czyli mężczyzna zaproszony do programu to teraz analogicznie "gościniec"???
  Zlitujcie się i przestańcie kompromitować wprowadzając na siłę takie potworki, bo ośmieszacie całą ideę feminizacji języka. Słowo gość jest rodzaju męskiego, a jego zadaniem jest podkreślenie roli, w jakiej występuje dana osoba (czyli bycia zaproszonym i goszczonym przez gospodarza), a nie określanie płci tej osoby!!!

 • oloolo2

  Oceniono 7 razy 5

  No nie wyglądają na ekspertki w tym temacie....sorki ekspertolożki ;-)

 • hakatumba

  Oceniono 9 razy 5

  Nie powinna być "gościni" tylko "gościówa".

 • euphoria19

  Oceniono 13 razy 5

  Sex pewnie fajny, ale trzeba się kochać, bo sam sex dla sexu to beznadzieja. A ludzie się kochają właśnie do ślubu lub jakiegoś innego momentu granicznego, po którym zaczyna się olewanie partnera, chodzenie w domu nago lub w dresie, byle jak, mlaskanie przy jedzeniu, puszczanie bąków, najpierw lekki a potem totalny brak czułości, itd. Wreszcie dochodzą zdrady, najpierw po kryjomu, a potem często jedna ze stron się nie kryje, że ma sex na boku, bo tak lubi. A ta druga w końcu ma dość takiego związku i związek się kończy. W koljeny nie ma siły już wchodzić, bo lepiej być samemu i żyć w spokoju niż z kimś, kto nam kompletnie nie odpowiada, kto jest dla nas niemiły, chamski, itd

 • wydzielina_fizjologiczna

  Oceniono 11 razy 5

  Same gościówki w tej rozmowie, ale brak choćby jednego gościa.

 • wasaty_janusz

  Oceniono 13 razy 5

  Gościni .... pojechaliscie

 • mordred

  Oceniono 13 razy 5

  Cóż, seks wymaga wysiłku. I fizycznego i intelektualnego. Kolejne pokolenia, przyzwyczajenie do usuwania im przez rodziców kłód spod nóg, są zbyt leniwe, aby taki wysiłek wykonać. Najważniejsza dla młodych ludzi jest własna przyjemność i potrzeby. A potem czytamy artykuły o rozczarowaniu słabym seksem. W seksie, jak mało gdzie, dostajemy to, co sami oferujemy, "w trybie natychmiastowym".

 • bunga-bunga

  Oceniono 8 razy 4

  Miałem zawsze silny popęd seksualny i ciemnych zacofanych katolskich rodziców z zabitej dechami wsi co nie jest dobrą mieszanką dla młodego człowieka ale jakoś się z tego cywilizacyjnego syfu wyrwałem i wszedłwszy już w lata mocno dojrzałe uprawiam teraz (z lenistwa prawdopodobnie) seks tylko z żonką kilka razy tygodniowo co moja połowica sobie zdecydowanie sobie chwali. Ale to nie jest chyba kwestia wyboru a raczej wrodzonej fizjologii organizmu. Choć może stan sprawności hormonalnej utrzymują ćwiczenia siłowe które też regularnie uprawiam.

 • tomaselli

  Oceniono 10 razy 4

  Ratunku, co wy tutaj wypisujecie i co bredzi ta "goscini" !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX