GIS: Koronawirus jest podatny na działanie mydła. Jak prawidłowo myć ręce?

Koronawirus jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów - przypomina Główny Inspektor Sanitarny na swoich stronach. Dlatego zaleca częste mycie rąk wodą i mydłem lub ich dezynfekcję środkiem na bazie alkoholu.
Zobacz wideo

GIS zamieszcza też instrukcję, jak poprawnie myć ręce. Czynność powinna trwać nie krócej niż 30 sekund. Jednocześnie przypomina, że podróżny, który do Polski przyleci z terenów wysokiego ryzyka występowania wirusa (Azji Południowo-Wschodniej), proszony będzie o wypełnienie Karty Lokalizacyjnej Pasażera, w której wpisze kontakt i miejsce swojego pobytu.

Jeszcze w samolocie nastąpi pierwsza kontrola stanu jego zdrowia. W razie jakiegokolwiek podejrzenia, że może być on zarażony koronawirusem informacja taka zostanie przekazana lotniskowej służbie zdrowia.

Ponieważ okres wylęgania wirusa może trwać do 14 dni, najczęściej 5-6 dni, podróżni proszeni są również o to, by po przylocie obserwowali swój stan zdrowia.

W razie pojawienia się gorączki powyżej 38 st. C, kaszlu i duszności podróżny powinien skontaktować się z lekarzem, który powie mu, jak dalej postępować.

Wirus z Chin. Rośnie liczba zachorowań

Liczba osób zarażonych koronawirusem stale rośnie, podobnie jak liczba ofiar. W środę rano Chinach stwierdzono chorobę już u prawie 6000 osób, zmarło 132. Przypadki infekcji koronawirusem stwierdzono również w innych krajach, ale nie odnotowano ofiar śmiertelnych.

>> Czytaj także: Jak koronawirus wpłynie na gospodarkę? "Pierwszymi ofiarami będą turystyka i transport"

W Polsce koronawirus był podejrzewany u kilkunastu osób. Do tej pory jednak - jak powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski - żaden z nich nie został potwierdzony. 

- Scenariusz hipotetyczny na pewno będzie wyglądał tak, że w pewnym momencie któryś z tych pacjentów, który ma podejrzenia, się potwierdzi - stwierdził Szumowski oraz przekonywał, że niewiele zmieni to jednak w postępowaniu polskich służb. - Nadal będziemy mieli te procedury wdrożone, nadal będziemy tych pacjentów z podejrzeniem hospitalizowali i badali. Tyle, że będziemy wiedzieli, że jeden z nich jest faktycznie zarażony tym wirusem - zaznaczył. 

Wirus z Wuhan. Jakie są objawy?

Przypominamy, początkowe objawy zakażenia tym wirusem to gorączka i suchy kaszel, po tygodniu mogą się pojawić zaburzenia układu oddechowego, wymagające leczenia szpitalnego. Koronawirus wywołuje zapalenie płuc, które w niektórych przypadkach bywa śmiertelne.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

DOSTĘP PREMIUM