Wirus w Chinach. Prawie 8 tysięcy zarażonych. Rośnie liczba ofiar

Chińska narodowa komisja zdrowia poinformowała w czwartek, że najnowszy bilans ofiar śmiertelnych nowego koronawirusa wzrósł do 170. To oznacza wzrost o 38 zgonów w ciągu 24 godzin. Wszystkie miały miejsce w Chinach. Pierwszy przypadek zakażenia zanotowano w Tybecie.
Zobacz wideo

Poprzedni raport komisji, opublikowany na koniec 28 stycznia, mówił o 132 ofiarach śmiertelnych i ok. 6 tys. przypadków zakażenia.

Komisja poinformowała też, że w ciągu ostatnich 24 godzin odnotowano 1737 nowych przypadków zakażenia i obecnie ilość osób zakażonych wynosi 7711.

37 nowych zgonów miało miejsce w prowincji Hubei, z której rozprzestrzenia się koronawirus.  Jedna osoba zmarła w prowincji Syczuan.

Ministerstwo zdrowia Japonii poinformowało, że spośród 206 obywateli tego kraju, ewakuowanych w środę pierwszym japońskim samolotem z Wuhan, gdzie przed Nowym Rokiem wybuchła epidemia koronawirusa, u trzech osób zdiagnozowano zakażenie. Nie przebadano jeszcze 210 pasażerów drugiego samolotu, który także wrócił już do Tokio z Chin.

Epidemia zapalenia płuc wywoływanego przez nowy rodzaj koronawirusa wybuchła w grudniu w Wuhan w środkowych Chinach. Przypadki zachorowań wystąpiły w kilkunastu państwach - w tym trzech w Europie - w Niemczech, Francji i Finlandii.

Wirus w Chinach. Posiedzenie komitetu kryzysowego WHO

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wezwała w środę "świat do działania" przeciwko nowemu koronawirusowi, którym zakaziło się już więcej osób niż podczas epidemii SARS na początku wieku. Na czwartek zapowiedziano posiedzenie komitetu kryzysowego WHO.

- Komitet ma zdecydować, czy koronawirus stanowi zagrożenie na skalę międzynarodową - zapowiedział po powrocie z Pekinu dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. W skład komitetu wchodzi 16 niezależnych ekspertów.

"W ciągu ostatnich kilku dni niepokoi nas rozprzestrzenianie się wirusa zwłaszcza w niektórych krajach, zwłaszcza przekazywanie go między ludźmi. Choć liczby poza Chinami są wciąż stosunkowo małe, to istnieje potencjał o wiele większej epidemii" - zaznaczył Ghebreyesus. "Większość z ponad 6 000 przypadków nowego koronawirusa wystąpiła w Chinach - do tej pory zarejestrowano tylko 1 proc., czyli 68 przypadków, w 15 innych krajach" - zauważył.

Wirus w Chinach. Więcej przypadków zakażeń niż SARS

Liczba potwierdzonych zakażeń nowym koronawirusem przekroczyła już liczbę potwierdzonych w Chinach kontynentalnych zakażeń wirusem SARS (zespół ostrej niewydolności oddechowej) w czasie epidemii z przełomu 2002 i 2003 roku, których było 5 327. SARS zabił na świecie ponad 700 osób, w tym 349 w Chinach kontynentalnych.

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa linie lotnicze, takie jak British Airways, niemiecka Lufthansa i indonezyjski Lion Air, który dysponuje wielką flotą lotniczą w Azji Południowo-Wschodniej, ogłosiły zawieszenie wszystkich lotów do kontynentalnych Chin. Wiele krajów, w tym Wielka Brytania, Niemcy i USA odradzają swym obywatelom podróż do Chin. Hongkong zamknął sześć z 14 punktów przejść lądowych z resztą Chin.

Aplikacja TOK FM. Słuchaj i testuj przez dwa tygodnie.

TOK FM PREMIUM