Wirus w Chinach. Kolejne państwa ewakuują swoich obywateli. Plan ewakuacji chcą wdrożyć też Niemcy i Francja

Na ewakuację z powodu koronawirusa zdecydowały się m.in. władze Singapuru, Japonii, Korei Południowej i Kazachstanu. Rozmowy w tej sprawie z chińskimi władzami prowadzi też Rosja. Zabranie swoich obywateli z zamkniętego miasta planują również m.in. Wielka Brytania, Niemcy i Francja.
Zobacz wideo

92 Singapurczyków ewakuowano w czwartek z objętego kwarantanną miasta Wuhan w środkowych Chinach, gdzie trwa epidemia nowego koronawirusa – przekazało singapurskie MSZ. Z Wuhanu zabrano również kolejnych 210 Japończyków, a ewakuację planują kolejne państwa.

Niektórzy przebywający w Wuhanie Singapurczycy nie mogli jednak wrócić, ponieważ wystąpiły już u nich objawy choroby – oświadczył minister rozwoju narodowego Singapuru Lawrence Wong, cytowany przez stację Channel News Asia.

Wong nie podał dokładnej liczby pozostawionych w Wuhanie rodaków, ale ocenił, że „nie ma ich zbyt wielu”, a „zdecydowana większość już wróciła”. Zapowiedział również, że 92 osoby, które przyleciały do kraju w czwartek, zostaną poddane kwarantannie.

Wirus w Chinach.  Kolejne kraje ewakuują swoich obywateli 

W Tokio wylądował w czwartek drugi samolot z ewakuowanymi z Wuhanu Japończykami. Spośród 210 osób na pokładzie 13 zgłaszało niepokojące objawy. Pierwszym samolotem wróciło do Japonii w środę 206 osób, a u trzech z nich potwierdzono już infekcję koronawirusem.

Korea Południowa wyśle w czwartek wieczorem jeden samolot czarterowy, by zabrać pierwszych 360 spośród ok. 700 swoich obywateli przebywających w Wuhanie – podała agencja Yonhap, powołując się na niewymienionego z nazwiska urzędnika południowokoreańskiego MSZ.

Pierwotnie władze w Seulu planowały wysłanie tego dnia dwóch samolotów, a w piątek – kolejnych dwóch. Szefowa południowokoreańskiego MSZ Kang Kiung Wha poinformowała jednak dziennikarzy, że chińskie władze zgodziły się na razie tylko na jeden samolot.

Wirus w Chinach. Ewakuację planuje też m.in. Wielka Brytania, Niemcy i Francja

Stany Zjednoczone ewakuowały wcześniej samolotem 220 Amerykanów, w tym 50 dyplomatów i pracowników wuhańskiego konsulatu USA. Zabranie swoich obywateli z zamkniętego miasta planują również Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Australia, Indonezja i Maroko.

Kazachstan poprosił Chiny o umożliwienie opuszczenia Wuhanu 98 kazachstańskim studentom – przekazała agencja Reutera. Rozmowy na temat ewakuacji swoich obywateli prowadzi z władzami ChRL również Rosja.

Wirus w Chinach. Rośnie liczba zarażonych

Epidemia wywołującego zapalenie płuc koronawirusa, która wybuchła w grudniu w mieście Wuhan w środkowych Chinach, zabiła już w tym kraju co najmniej 170 osób, a u ponad 7,7 tys. wykryto zakażenie – podała w czwartek państwowa komisja zdrowia.

By powstrzymać rozwój epidemii, chińskie władze praktycznie odcięły od świata liczący 11 mln mieszkańców Wuhan i wiele okolicznych miast w prowincji Hubei. Mimo to przypadki zarażonych osób odnotowano już we wszystkich prowincjach ChRL, a także w kilkunastu innych krajach, w tym we Francji, Niemczech i Finlandii, Indiach i na Filipinach. 

Aplikacja TOK FM. Słuchaj i testuj przez dwa tygodnie.

TOK FM PREMIUM