Włochy. Podejrzenie koronawirusa na pokładzie wycieczkowca. Kilka tysięcy osób uwięzionych

Włoski statek wycieczkowy o nazwie Costa Smeralda został zatrzymany na północ od Rzymu. Jak podaje Reuters, na pokładzie znalazła się para z Chin, która zgłosiła objawy podobne do koronawirusa.
Zobacz wideo

O sprawie poinformowało w czwartek przedsiębiorstwo żeglugowe Costa Crociere, do którego należy statek. Wycieczkowiec znajduje się obecnie w porcie Civitavecchia nad Morzem Tyrreńskim.

Dwie osoby z Hongkongu zgłosiły się do załogi z wysoką gorączką i problemami z oddychaniem. Zostali przeniesieni do izolatki. Zajęli się nimi włoscy lekarze specjalizujący się w chorobach zakaźnych.

Pierwsze badania przeprowadzone w Rzymie wykluczają obecność koronawirusa u dwojga pasażerów z Chin znajdujących się na pokładzie statku Costa Smeralda, stojącym w porcie Civitavecchia - podała w czwartek Ansa.

Według agencji Reuters, na pokładzie wycieczkowca znajduje się sześć tysięcy osób - to pasażerowie i członkowie załogi. Do czasu zakończenia badań nie mogą opuścić pokładu. Wyjaśnienie sytuacji może potrwać "kilka godzin".

Czy na statku są Polacy?

Armator pytany przez PAP nie podał, z jakich krajów pochodzą pasażerowie i ilu jest Polaków. Tradycyjnie jednak z jego usług korzystają turyści z wielu państw.

Według informacji Reutersa, para z podejrzeniem koronawirusa przyjechała do Włoch w sobotę 25 stycznia. Tego samego dnia pojawili się w porcie w miejscowości Savona. Statek w tym tygodniu odwiedził Marsylię we Francji i hiszpańskie porty w Barcelonie i Palmie. W czwartek zatrzymał się w porcie Civitavecchia, na północ od Rzymu

Wirus z Wuhan. Jakie są objawy?

Liczba zarażonych koronawirusem stale rośnie. Zgodnie z danymi chińskiej narodowej komisji zdrowia, na dzień 30 stycznia zakażonych jest już 7711 osób, 170 osób nie żyje.

Czytaj więcej: Wirus w Chinach. Prawie 8 tysięcy zarażonych. Rośnie liczba ofiar

Przypominamy, początkowe objawy zakażenia tym wirusem to gorączka i suchy kaszel, po tygodniu mogą się pojawić zaburzenia układu oddechowego, wymagające leczenia szpitalnego. Koronawirus wywołuje zapalenie płuc, które w niektórych przypadkach bywa śmiertelne.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

DOSTĘP PREMIUM