Koronawirus w Polsce. Minister zdrowia potwierdził pierwszy przypadek zarażenia w woj. lubuskim

Jest pierwszy potwierdzony przypadek koronawirusa w Polsce. Minister zdrowia Łukasz Szumowski na konferencji prasowej potwierdził, że odnotowano pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce. Pacjent z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem pochodzi z woj. lubuskiego, jest hospitalizowany w Zielonej Górze.
Zobacz wideo

Pacjent zarażony koronawirusem jest z województwa lubuskiego, leży w szpitalu w Zielonej Górze; czuje się dobrze - poinformował w minister zdrowia Łukasz Szumowski. Podkreślił, że wszystkie procedury w tym przypadku zadziałały tak, jak powinny zadziałać. Dodał, że pacjent zgłosił się do lekarza i telefonicznie otrzymał informację, żeby się skontaktować ze służbami sanitarnymi.

Szef resortu zdrowia podziękował służbom sanitarnym za bardzo sprawne działanie, a także wojewodzie za odpowiednią karetkę do przewozu osób. - Pacjent został przewieziony do szpitala i tak jak zawsze to się dzieje, podobnie jak w Policach, wszystkie osoby, które miały kontakt z tym pacjentem, zostały objęte kwarantanną domową.

Prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz, konsultant krajowy ds. epidemiologii, w TOK FM. [POSŁUCHAJ]

Koronawirus w Polsce: 68 osób z podejrzeniem zakażenia

Według danych Ministerstwa Zdrowia przekazanych we wtorek wieczorem w związku z koronawirusem w całej Polsce hospitalizowanych jest 68 osób. 316 osób poddano kwarantannie domowej, a 4459 zostało objętych nadzorem sanepidu.

W poniedziałek na dodatkowym posiedzeniu Sejmu rząd przedstawił informacje m.in. o podjętych już działaniach i dalszych zamierzeniach w związku z nowym koronawirusem. O zwołanie specjalnego posiedzenia zwrócił się do marszałek Sejmu Elżbiety Witek prezydent Andrzej Duda.

Koronawirus na świecie

Rośnie liczba państw w Europie, w których odnotowywane są pierwsze przypadki koronawirusa. Na liście są już między innymi Rumunia, Norwegia, Dania, Estonia, Grecja, Macedonia Północna, Gruzja. W niedzielę 1 marca trzy przypadki zarażeniem koronawirusa odnotowano w Czechach, w poniedziałek 2 marca - m.in. na Łotwie, a we wtorek 3 marca - na Ukrainie.  21 lutego koronawirus zaatakował we Włoszech. Do 4 marca zmarły w tym kraju aż 72 osoby. Większość przypadków zachorowań zanotowano jak dotąd w Lombardii  i w Wenecji Euganejskiej. Kilkanaście przypadków stwierdzono także w Emiliii Romanii oraz po kilka pojedynczych w innych regionach. Liczba zakażonych wirusem w całym kraju to ponad 2 tysiące osób.  Potwierdzono też zachorowania w Austrii, Szwajcarii i Chorwacji oraz w Niemczech. W tym ostatnim kraju liczba zarażonych - do wtorku 3 marca - wynosiła 188. We Francji z powodu koronawirusa zmarły cztery osoby, zaś wszystkich potwierdzonych przypadków jest ponad 200. W Iranie liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wynosi 77. Zainfekowanych jest ponad 2000 osób.  

Bardzo trudna sytuacja panuje w Korei Południowej. Do 4 marca łącznie w kraju odnotowano 5 328 przypadków zarażenia koronawirusem; zmarły 34 osoby.

Koronawirus w Polsce

Przypomnijmy, 2 lutego na wrocławskim lotnisku wylądowały dwa wojskowe samoloty z 30 Polakami, którzy przebywali w Wuhan. Do Europy zabrały ich samoloty udostępnione przez władze francuskie. Na pokładzie byli też obywatele innych krajów. Samoloty wylądowały w bazie wojskowej Istres pod Marsylią. Stamtąd polskich pasażerów zabrano do szpitala we Wrocławiu.

Każdy z pacjentów został czterokrotnie przebadany na obecność wirusa. Minister zdrowia Łukasz Szumowski na konferencji prasowej informował o niestwierdzeniu zachorowań. Wszystkie osoby zostały wypuszczone do domu. 

Epidemia koronawirusa. Skąd wziął się wirus z Wuhan?

Epidemia koronawirusa wybuchła w grudniu 2019 roku w mieście Wuhan w środkowych Chinach. Według najnowszych danych liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Chinach wzrosła do 2943.  W sumie w całych Chinach kontynentalnych zakażonych jest ponad 90 tysięcy osób. Poza Chinami kontynentalnymi odnotowano dotąd zgony m.in. na Filipinach, w Hongkongu, w Iranie, Korei Południowej i we Włoszech.

Choroba rozprzestrzeniła się na ok. 60 krajów świata. Zakażenia, oprócz Chin, zanotowano również na Tajwanie, w Tajlandii, Australii, Malezji, Singapurze, we Francji, Japonii, Korei Południowej, USA, Wietnamie, Kanadzie, Nepalu, Sri Lance, Kambodży, Niemczech, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, na Filipinach, w Indiach, Finlandii, we Włoszech, w Wielkiej Brytanii, Rosji, Hiszpanii, Belgii i w Szwecji. 

By powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa, chińskie władze objęły Wuhan i kilkanaście innych miast w prowincji Hubei kwarantanną. Ograniczenia przemieszczania się wprowadziły również władze leżącego setki kilometrów od Wuhanu miasta Wenzhou, w prowincji Zhejiang.

Koronawirus. WHO ogłosiło globalny alert

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w związku z koronawirusem ogłosiła 29 stycznia stan zagrożenia zdrowia publicznego o znaczeniu międzynarodowym. Termin ten używany jest w sytuacji ryzyka rozprzestrzeniania się choroby, które wymaga skoordynowanej reakcji państw.

"Naszą największą obawą jest to, że wirus może potencjalnie rozprzestrzenić się w krajach ze słabymi systemami opieki zdrowotnej, które są źle przygotowane do radzenia sobie z nim" - napisał na swoim koncie na Twitterze dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. 

Wirus z Chin. Jakie są objawy zakażenia?

Początkowe objawy zakażenia tym wirusem to gorączka i suchy kaszel. Później mogą pojawić się zaburzenia układu oddechowego, wymagające leczenia szpitalnego. Koronawirus wywołuje zapalenie płuc, które w niektórych przypadkach bywa śmiertelne.

TOK FM PREMIUM