Koronawirus. "Żadna z osób transportowanych do Polski nie ma objawów choroby". 30 osób będzie pod obserwacją w szpitalu wojskowym

30 Polaków, którzy ewakuowani zostali z Chin, trafi do wojskowego szpitala we Wroclawiu. Do Europy dolecieli na pokładzie francuskiego rządowego samolotu. Prezydent Duda o sytuacji związanej z koronawirusem będzie w poniedziałek rozmawiał m.in. z ministrem Łukaszem Szumowskim.
Zobacz wideo

- Żadna z osób przetransportowanych do Polski nie ma objawów choroby, ale będą one poddane obserwacji. Nie ma żadnych powodów do niepokoju, w pełni panujemy nad sytuacją - zapewniał na specjalnie zwołanej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. 

O przetransportowaniu grupy 30 Polaków do Wrocławia rano poinformował min. Łukasz Szumowski. Ale na popołudniowej konferencji poinformowano, że wszyscy trafią na obserwację do szpitala wojskowego w tym mieście. 

- Mam nadzieję, że również po obserwacji te osoby, które są transportowane z Chin do Francji, z Francji do Polski naszymi samolotami, okażą się w pełni zdrowe - mówił premier. I przekonywał, że rząd "trzyma rękę na pulsie", monitoruje sytuację związaną z rozprzestrzenianiem się niebezpiecznego wirusa z Wuhan. - Jesteśmy w Polsce bezpieczni - dodał, przypominając, że do tej pory w kraju nie odnotowano ani jednego przypadku zakażenia nowym wirusem. 

Wirus z Wuhan. 'Jesteśmy gotowi"

Nasze państwo i służba zdrowia są gotowe na ewentualne pojawienie się koronawirusa z Wuhan - powiedział w niedzielę minister zdrowia Łukasz Szumowski. Wymienił, że w gotowości są wojewódzkie stacje sanitarne, oddziały i szpitale zakaźne, ratownictwo medyczne i służby sanitarne.

Minister mówiąc o koronawirusie z Wuhan zapewnił: "W tej chwili pomimo że tej epidemii w Polsce jeszcze nie ma, państwo polskie osiągnęło taki etap, że mamy uruchomione dwa referencyjne laboratoria, w pełni mogące diagnozować obecność bądź brak wirusa". - Państwo polskie, polska służba zdrowia są w tej chwili gotowe na ewentualne pojawienie się wirusa - zapewnił Szumowski.

Do tej pory, przed przylotem grupy z Chin, pod obserwacją lekarzy było ok. 500 osób. U żadnej nie potwierdzono obecności wirusa - dziś poinformowano o tym w przypadku dwóch pacjentów, którzy przebywali w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu. 

Koronawirus. Prezydent zaprasza na spotkanie 

W niedzielę wieczorem poinformowano, że prezydent Duda zaprosił ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego i Głównego Inspektora Sanitarnego Jarosława Pinkasa na spotkanie. Tematem rozmowy, która ma odbyć się w poniedziałek (3 lutego) o godz. 15.30 do Pałacu Prezydenckim będzie - jak poinformował rzecznik prezydenta - sytuacja związana z koronawirusem.

Koronawirus z Chin. Coraz więcej zakażonych. Coraz więcej ofiar

Wirus z Wuhanu, stolicy prowincji Hubei w środkowych Chinach, wywołuje zapalenie płuc, które może być śmiertelne. Do tej pory w Chinach odnotowano 304 przypadki śmierci, osób zakażonych jest blisko 14400,  z czego ponad siedem tysięcy w prowincji Hubei. Władze objęły kwarantanną 11-milionowy Wuhan i wiele innych miast w prowincji, zamykając drogi, wstrzymując transport publiczny i zakazując ludziom przemieszczania się. 

W Europie przypadki zakażenia odnotowano m.in. w Szwecji, Niemczech i Wielkiej Brytanii.  W niedzielę (2 lutego) poinformowano o pierwszym przypadku śmierci poza Chinami osoby zakażonej groźnym koronawirusem. Zgon odnotowano na Filipinach. 

Minister zdrowia Włoch poinformował, że naukowcom z jednego z rzymskich szpitali udało się wyizolować wirusa z Wuhan. Może to znacząco przyspieszyć prace nad szczepionką. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w związku z koronawirusem ogłosiła stan zagrożenia zdrowia publicznego o znaczeniu międzynarodowym. Termin ten używany jest w sytuacji ryzyka rozprzestrzeniania się choroby, co wymaga skoordynowanej reakcji państw. Polska wdrożyła standardy WHO na długo przed ogłoszeniem stanu zagrożenia.

TOK FM PREMIUM