Koronawirus. Od niedzieli z powodu nowego wirusa zmarło 57 osób. Rosja wstrzymała połączenia kolejowe z Chinami

Narodowa komisja zdrowia Chin podała w poniedziałek rano czasu lokalnego, że liczba ofiar śmiertelnych nowego koronawirusa wzrosła do 361 - poinformowały agencje. To wzrost o 57 zgonów w porównaniu z danymi z dnia poprzedniego.
Zobacz wideo

Jak informuje agencja Reuters odnotowano także 2829 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Bilans osób zakażonych wzrósł zatem do 17 205.

W Wuhan, gdzie przed Nowym Rokiem wybuchła epidemia nowego koronawirusa, w ostatnich 24 godzinach zmarło 56 osób. Jeden śmiertelny przypadek odnotowano w mieście Chongqing w środkowych Chinach. Do tej pory tylko jeden zgon miał miejsce poza Chinami - na Filipinach.

Poprzednie oficjalne dane chińskiej komisji zdrowia, podane 24 godziny wcześniej, mówiły o 304 ofiarach śmiertelnych oraz 14 380 przypadkach zakażenia.

Koronawirus. WHO: Liczba zarażonych będzie rosła

W Europie zakażonych jest 25 osób. Dwa kolejne przypadki zgłosił Niemiecki Czerwony Krzyż, co oznacza, że w Niemczech jest 10 osób z infekcją. We Francji potwierdzono sześć zakażeń, po dwa w Rosji, Włoszech i Wielkiej Brytanii, po jednym w Finlandii, Szwecji i Hiszpanii.

Jak powiedział przedstawiciel Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Pekinie Gauden Galea liczba potwierdzonych przypadków zakażenia będzie cały czas rosła, ponieważ tysiące osób z podejrzeniem zainfekowania nie zostało jeszcze poddanych testom medycznym.

By powstrzymać rozwój epidemii, chińskie władze praktycznie odcięły od świata liczący 11 mln mieszkańców Wuhan i szereg okolicznych miast w prowincji Hubei, zakazując opuszczania zamkniętych obszarów.

W niedzielę kolejne kraje wprowadziły zakaz wjazdu na ich terytorium obcokrajowców, którzy byli w prowincji Hubei. Po Australii, Nowej Zelandii i Korei Płd. na krok taki zdecydowały się Indonezja oraz Irak.

Od czwartku nowy koronawirus stanowi, według WHO, zagrożenie zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym. W związku z tym zalecono wszystkim państwom by podejmowały działania powstrzymujące rozprzestrzenianie się wirusa 2019-nCoV. Chodzi m.in. o monitorowanie sytuacji, wczesne wykrywanie przypadków zakażenia i identyfikowanie osób, które mogły mieć kontakt z zainfekowaną osobą.

Wirus w Chinach. Rosja wstrzymuje połączenia kolejowe z Chinami

Rosja wstrzymała od poniedziałku pasażerskie połączenia kolejowe z Chinami w obawie przed koronawirusem. Od północy nie kursują pociągi rosyjskich i chińskich kolei pomiędzy Moskwą i Pekinem oraz pociąg z Czyty, głównego miasta Kraju Zabajkalskiego, do Pekinu.

Wcześniej ograniczenia wprowadzono w regionach pogranicznych. Zawieszenie połączeń z Moskwy oznacza, że kursowanie pociągów pasażerskich między Rosją i Chinami zostaje całkowicie wstrzymane.

Połączenia lotnicze nadal funkcjonują, jednak może je wykonywać tylko główny przewoźnik rosyjski - Aerofłot.

W Rosji poinformowano w piątek o dwóch przypadkach zakażenia koronawirusem. Wykryto go u dwóch obywateli Chin przebywających w azjatyckiej części Rosji: w Kraju Zabajkalskim i w obwodzie tiumeńskim. Ich stan - jak podano - jest stabilny.

Aplikacja TOK FM. Słuchaj i testuj przez dwa tygodnie.

TOK FM PREMIUM