Koronawirus. Są wyniki badań Polaków, którzy wrócili z Wuhan

Zakończyły się badania materiału pobranego od Polaków, którzy w niedzielę wrócili z Wuhan. - W żadnym nie stwierdziliśmy obecności koronawirusa - poinformował w środę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Pacjenci pozostaną jednak w szpitalu. Wkrótce czekają ich kolejne badania.
Zobacz wideo

Na środę rano Ministerstwo Zdrowia zwołało konferencję prasową, aby poinformować o wynikach badań Polaków, którzy w niedzielę przyjechali z chińskiego Wuhan. Jak podał dziennikarzom wiceminister Waldemar Kraska, badania te zakończyły się we wtorek i w żadnym przypadku nie stwierdzono obecności koronawirusa.

- Pacjenci są obecnie informowani o wynikach tych badań. W dalszym czasie będą pod opieką szpitala we Wrocławiu. Pod koniec tygodnia planujemy ponowne badanie tych pacjentów. Ich stan zdrowia obecnie jest dobry. Nie ma żadnych niepokojących sygnałów, które wskazywałyby na jakąkolwiek infekcję - powiedział Kraska.

Pacjenci pozostają w szpitalach

Pacjenci pozostaną w szpitalu i pod koniec tygodnia ponownie wykonane zostaną badania na wykrycie koronawirusa. Wiceminister powiedział, że są to zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia. Dodał też, że decyzja o wypisie ze szpitala leży w gestii opiekujących się nimi lekarzy. - Kiedy pacjenci wyjdą z tego oddziału, decyzja będzie podjęta przez lekarzy, którzy opiekują się tymi pacjentami - powiedział Kraska.

Wiceminister poinformował także, że w całym kraju "pod obserwacją" znajduje się 35 pacjentów, u których można podejrzewać koronawirusa. Służby sanitarne monitorują około 480 osób.

Zapewnił, że wszystkie służby są w pełniej gotowości. - Tak jak zawsze powtarzam, nie wykluczamy, że w końcu w Polsce koronawirus się pojawi. Ale jeszcze raz z całą mocą podkreślam: wszystkie nasze służby są w pełnej gotowości, jesteśmy przygotowani na każdą ewentualność - wskazał Kraska.

2 lutego wieczorem na lotnisku we Wrocławiu wylądowały dwa wojskowe samoloty z 30 Polakami, którzy wrócili z Wuhanu, gdzie panuje epidemia koronawirusa. Pasażerowie zostali przewiezieni do 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu na badania i obserwację.

W związku z epidemią koronawirusa zarząd Polskich Linii Lotniczych LOT zdecydował o przedłużeniu zawieszenia rejsów między Warszawą a Pekinem do 29 lutego 2020 roku (pierwotny terminem był 9 lutego). 

Koronawirus. Rośnie liczba zarażonych

Według najnowszych danych ogłoszonych w środę przez władze chińskie liczba ofiar smiertelnych koronawirusa wzrosła do 491. W całych Chinach zarażonych jest prawie 25 tys. osób.Wszystkie nowe przypadki śmiertelne (65) zanotowano w położonej w środkowych Chinach prowincji Hubei będącej epicentrum obecnej epidemii. W jej stolicy, Wuhan, zmarło kolejnych 49 osób.

Choroba rozprzestrzeniła się na ponad 20 krajów świata. Poza Chinami kontynentalnymi odnotowano dotąd dwa zgony na Filipinach i w Hongkongu.

By powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa, chińskie władze objęły Wuhan i kilkanaście innych miast w prowincji Hubei kwarantanną. Ograniczenia przemieszczania się wprowadziły również władze leżącego setki kilometrów od Wuhanu miasta Wenzhou, w prowincji Zhejiang.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

DOSTĘP PREMIUM