Wirus w Chinach. Xi Jinping zapewnia Donalda Trumpa, że walka z epidemią przynosi wyniki

Chiński rząd nie szczędzi wysiłków w walce z epidemią nowego koronawirusa, a wszechstronne i surowe środki zapobiegawcze stopniowo przynoszą rezultaty - zapewnił w piątek przywódca ChRL Xi Jinping w rozmowie telefonicznej z prezydentem USA Donaldem Trumpem.
Zobacz wideo

„Mamy pełne przekonanie i zdolności, by pokonać epidemię. Długoterminowy pozytywny trend rozwoju chińskiej gospodarki nie zmieni się” - powiedział Xi, cytowany przez państwową agencję prasową Xinhua.

Wirus w Chinach. USA przyślą swoich ekspertów?

Xi podkreślił, że wysiłki podejmowane przez Chiny mają na celu nie tylko ochronę zdrowia i życia Chińczyków, ale też ludzi na całym świecie. Zaznaczył, że zastosowane w Chinach środki zapobiegawcze zyskały aprobatę Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i wielu innych krajów – podała Xinhua.

Chiński przywódca przypomniał też, że WHO wzywała państwa świata, by nie reagowały przesadnie. Wyraził nadzieję, że USA będą oceniać sytuację ze spokojem i odpowiadać w sposób racjonalny.

Według Xinhua Trump zapewnił Xi o pełnym poparciu Stanów Zjednoczonych dla toczonej przez Chiny walki z epidemią i wyraził przekonanie, że Chiny odniosą w tej walce zwycięstwo. Oświadczył również, że USA są skłonne wysłać swoich ekspertów do Chin oraz pomagać temu krajowi na inne sposoby.

Przywódcy Chin i USA poruszyli w rozmowie telefonicznej również sprawę podpisanego niedawno przez oba kraje wstępnego porozumienia handlowego i zgodzili się pracować na rzecz poprawy dwustronnych relacji – podała Xinhua.

Wirus w Chinach. Potwierdzono blisko 29 tys. zakażeń

Nowy koronawirus może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc. Według danych państwowej komisji zdrowia do północy z czwartku na piątek potwierdzono w Chinach kontynentalnych prawie 29 tys. zakażeń, a 636 osób zmarło z powodu choroby.

Aplikacja TOK FM. Słuchaj i testuj przez dwa miesiące.

TOK FM PREMIUM