Koronawirus w Polsce? Ministerstwo Zdrowia podaje najnowsze dane

W Polsce hospitalizowanych jest 48 osób, w tym 30 osób, które wróciły na początku lutego z Chin i przebywają w szpitalu we Wrocławiu - poinformował w środę na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Zobacz wideo Czym jest koronawirus?

- Dzisiaj na godzinę 16, w Polsce hospitalizowanych jest 18 osób, w tym jedna osoba z Chin, plus 30 osób we Wrocławiu - powiedział wiceminister, prezentując posłom najbardziej aktualne dane o koronawirusie.

Dodał, że w tym tygodniu lekarze zdecydują, czy osoby przebywające we wrocławskiej klinice wyjdą do domów. Stwierdził, że czują się one dobrze, a trzecia tura testów również nie potwierdziła obecności koronawirusa u obserwowanych w klinice osób.

Wiceminister dodał, że jeden obywatel polski przebywa w Hubei. - Nie zgłasza dolegliwości infekcji - powiedział. Zaznaczył, że w Chinach przebywa łącznie od 600 do 1000 Polaków, ale nikt spośród nich nie zgłosił się do konsulatu z problemami zdrowotnymi.

Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas dodał, że epidemia dotyczy Chin. - Te przypadki leczy się dobrze. Na świecie (poza Chinami - PAP) doszło do dwóch zgonów. Wirus łatwo się rozprzestrzenia, ale widać, że władze Chin doprowadzą do tego, że może nie będzie pandemii - powiedział.

Koronawirus. W Polsce wciąż nie ma potwierdzonego przypadku

- W Polsce nie mamy żadnych potwierdzonych przypadków koronawirusa - poinformował w środę wiceminister Kraska. Resort zdrowia zapewnia też, że na bieżąco monitoruje pracę służb sanitarno-epidemiologicznych oraz medycznych w związku z zabezpieczeniem Polski i obywateli naszego kraju przed koronawirusem 2019nCoV.

Nowy wirus może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc. Do północy z wtorku na środę w Chinach kontynentalnych odnotowano łącznie 1113 zgonów spowodowanych wirusem, a 4740 spośród zakażonych wyzdrowiało i zostało wypisanych ze szpitali - wynika z danych państwowej komisji zdrowia. Po jednym zgonie odnotowano również na Filipinach i w Hongkongu.

WHO ostrzegała we wtorek, że epidemia stanowi poważne zagrożenie dla świata, potencjalnie większe niż terroryzm. - Świat musi obudzić się i uznać tego wrogiego wirusa za wroga publicznego numer jeden - powiedział szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Dodał, że pierwsza szczepionka przeciw wirusowi może być dostępna za 18 miesięcy.

W czwartek w Brukseli odbędzie się spotkanie ministrów zdrowia Unii Europejskiej dotyczące współdziałania krajów członkowskich w sytuacji zagrożenia koronawirusem 2019nCoV, w którym udział weźmie także polski wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

O tym, skąd wziął się koronawirus mówiła w środę w TOK FM Emilia Skirmuntt, doktorankta w Departamencie Zoologii Uniwersytetu Oxfordzkiego. Posłuchaj rozmowy w Aplikacji TOK FM

DOSTĘP PREMIUM