Dr Marek Bachański: Chciałbym leczyć tak, jak moi koledzy w Europie. Nie mogę, bo u nas nie ma takich leków

Tysiące pacjentów w całej Polsce zmaga się z brakiem potrzebnych leków - mówi w TOK FM dr Marek Bachański, specjalista pediatrii i neurologii dziecięcej z Kliniki Neurologii Instytutu Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Opowiada, jak radzą sobie z tym problemem i pacjenci, i lekarze.

Michał Janczura o braku medycznej marihuany w aptekach

W środę nasz reporter Michał Janczura opisał historię 18-letniej Igi, która cierpi na rzadką chorobę i każdego dnia zmaga się z potwornym bólem całego ciała. Jedyny lek, który jakkolwiek jej pomagał - medyczna marihuana - od dwóch miesięcy jest niedostępny w aptekach. "Nie ma procedury, która pozwala wymusić na kimś dostarczenie leku na rynek. Ministerstwo Zdrowia jest, co prawda, prawnie odpowiedzialne za zapewnienie dostępu do leków, ale nic z tego nie wynika" - pisze w artykule Janczura. >> Cały tekst znajdziesz tutaj <<

Brakuje leków w całej Polsce

Dr Marek Bachański na antenie naszego radia zaznacza, że z podobnym problemem słabej dostępności leków (nie tylko tych opartych na medycznej marihuanie) zmaga się w całej Polsce nawet nie setki, lecz tysiące pacjentów. Podaje przykład ośmiomilionowego Izraela, gdzie - jak mówi - około 40 tysięcy pacjentów leczy się medycznymi konopiami. - Gdyby przełożyć te dane na Polskę, to powinno być 150-200 tysięcy pacjentów leczonych konopiami. Oczywiście tak nie jest. Liczba tych pacjentów jest znikoma, choć mamy uwarunkowania prawne, aby te leki były. Niestety ich nie ma - opowiada.

Lekarz podkreśla jednak, że problem dotyczy nie tylko medykamentów opartych na marihuanie. Przekonuje, że w jego dziedzinie brakuje między innymi lekarstw na padaczkę. - Będąc neurologiem dziecięcym chciałbym leczyć tak, jak moi koledzy w Europie. Nie mogę, bo nie mam takich leków - stwierdza.

Szukanie zamienników, recepty transgraniczne

Co w takiej sytuacji można zrobić? Bachański przyznaje, że lekarz musi się sporo "nakombinować", żeby wybrać odpowiedni zamiennik, który jest dostępny i jako tako mógłby pomóc potrzebującemu. Często też wypisuje tzw. recepty transgraniczne, aby pacjent mógł wykupić niezbędne środki za granicą. - Jeżeli chodzi o konopie medyczne, to na przykład w naszym kraju ościennym - w Niemczech - nie ma z tym problemu. Wypisuję recepty do niemieckich aptek i w nich ten lek bez problemu jest - wskazuje.

Zdaniem Bachańskiego, lekarz nie powinien martwić się o to, czy i jak uda się pacjentowi załatwić jakiś lek, ale po prostu leczyć - według najlepszej i najnowocześniejszej wiedzy medycznej. Rzeczywistość jest niestety zupełnie inna. - Cała ta sprawa wymaga na pewno działań organizacyjnych i systemowych. Natomiast ta organizacja jest niestety naszą pietą achillesową - ocenia.

Całej rozmowy możesz posłuchać w Aplikacji TOK FM

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (30)
Dr Marek Bachański w TOK FM o tym, że brakuje leków
Zaloguj się
 • notremak

  Oceniono 11 razy 9

  Nie ma miliardów na leki dla dzieci, ale są miliardy dla czarnych pedofilskich pasożytów!
  Głosujcie na piss!
  Piss Was urządzi!

 • ercu

  Oceniono 7 razy 5

  No jak to? Przecie TVPiS mowi, że mamy najlepszą służbę zdrowia na świecie,a nasze leki sa niezawodne.

 • metaxo

  Oceniono 4 razy 4

  My mamy zamiast leków modlitwę. Niech będzie pogrzebany. Ament.

 • zgred151

  Oceniono 4 razy 4

  No i jeszcze kilka miliardow na TVP by uświadomili rodaków kiedy jest msza i jak im super pod rzadami pis-u

 • epcs1

  Oceniono 4 razy 4

  "Chciałbym leczyć tak, jak moi koledzy w Europie. Nie mogę, bo u nas nie ma takich leków."

  Panie doktorze,
  A po co Panu leki jak u kolegów w Europie? Proszę skontaktować się ze znachorem Ziębą, ten "leczy" od raka, przez koronawirusa, po inne nieuleczalne choroby w medycynie, za pomocą dożylnych wlewów perhydrolu i askorbinowy sodu. Można? Można... ;)

 • izopropanol

  Oceniono 6 razy 4

  Niestety, panie doktorze, czasy mamy takie że nikt zawodowca i fachowca nie posłucha. W końcu jesteście w/g narracji rządu krwiopijcami i kolejną kastą ktorej muszą przyłożyć w ramach populizmu i prywatnej zemsty magistra Zero. A teraz , rozprowadzanie marichuany? Legalne ? W celach leczniczych ? Toż tego ich wyborcy w życiu nie zrozumieją. Dla nich to brzmi , lekarz sprzedaje narkotyki i tego sie trzymają.....

 • realistas

  Oceniono 3 razy 3

  Cóż z tego, że nie ma leków, PiS kupi najnowsze i najdroższe samoloty świata. Chorzy będą je mogli oglądać i cieszyć się, że przed śmiercią zobaczą takie cuda.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX